Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народно читалище "Тротоара 2020" навърши две години

Снимка: Радио София

Народно читалище "Тротоара 2020" навърши 2 години от своето учредяване. То е вписано в Търговския регистър на 23 декември 2020 г. По случай годишнината му, вчера, 15 декември 2022 г. неговите учредители са имали годишно събрание в новата сграда на читалището.

Инициатори са фондация "Тротоара" и младежки център T.R.A.P. Като продължение на тяхната културна, просветна, възпитателна и информационна дейност, целта на читалището е развитие на творческите заложби на подрастващото поколение и приобщаването им към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата.

Подробности пред Радио София разказа Деян Янков. По думите му изводите за стартирането на читалището във времената на ковид са, че трудностите са били големи, но ако се погледне назад във времето и се даде оценка на изградените връзки с партньорите и научения опит, то това е повод за гордост.

"Оттук нататък първо трябва да ремонтираме новата сграда. Събираме доброволци, дарения, имаме кампания и съответно имаме нужда от много ръце, които да се включат да помагат", сподели Янков.

Понеже е имало проблем с изплащането на наема на предишната сграда, а пък на мястото на новата е имало план да бъде изграден паркинг, той каза:

"Много благодаря на Димитър Божилов и на целия район "Триадица", просто са много готини хора. До този момент всичките ми сблъсъци с общини и институции не са били много ползотворни, но те ни приеха с отворени сърца. От началото на тази година Столичният общински съвет гласува и ни дадоха за ползване безвъзмездно сграда".

За ремонта й до момента са участвали над 100 доброволци, като се предвижда в нея да има голяма зала за концерти и танци, кабинет за психологическа подкрепа за младежи, а на площада зад сградата ще могат да бъдат извършвани различни дейности и мероприятия. Предвиждат се и безплатни танци за пенсионери.

Янков подчерта, че сдружаването с някаква социална, лична или каквато и да е кауза е нещо, което тепърва ще се развива в нашата страна. Точно за това читалищата като форма на самодейности са част от световното културно наследство. Той сподели, че към момента в библиотеката има около 2-3 хиляди книги и постоянно хората предлагат да даряват.

"Моята визия е да представяме литературата и  книгите по някакъв смислен и работещ начин, който по някакъв начин да ангажира хората", добави Янков.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32