Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пръскаме доброта – това ще ни се върне

Коледа в Етнографския музей
Снимка: Етнографски музей

Д-р Иглика Мишкова от ИЕФ с ЕМ – БАН за магията и чудесата по Коледа:

"Традициите, които най-силно топлят, са около Бъдни вечер, събирането на всички около трапезата. За огромно съжаление сега се коледува само от групите към читалищата. Преди са били само мъже, както лазарките са моми. Възрастните коледари са в източните краища, децата – в западните.

Днес коледарските дружини обикалят семействата си, близки и познати плюс тези, които са заявили посещение на коледари. Групите им имат определен брой, числото е различно във всяко едно селище. Ходят през нощта или много рано. Коледарските песни са определени за всяка една възраст и занятие. Някога е било грях ако не отвориш на коледари. Изпява се песента на най-стария домакин и после към всеки от домашните. Тогава си получават даровете – кравай, сланина, кървавица, пари. Благословиите са често шеговити. Коледуването е типично при всички източноправославни. Има го и полазването по Игнажден.

Продължавам да вярвам в Дядо Коледа и коледния дух, Коледа е времето за семейството и най-близките, топлината и споделянето са основата на този ден. Всички се стараем да съберем повече поколения, да зарадваме с нещо малко, да раздадем радост. От Бъдни вечер трябва да има порция за странник, за човек в нужда. Да пръскаме доброта – това ще ни се върне.

Изпадаме във френетично броене на ястията. Броят им не е най-важното. Подготвя се свинско печено със специален сос, гушките са малките станимъшки сърмички. Баницата с късмети е по-скоро за Нова година, но традициите са различни в различните краища на страната. Остава на почит наученото от майка и баба.

Годината бе наситена с доста събития, развивахме образователните ателиета, проекти, след пандемията нещата станаха по-забързани. Имаше коледни ателиета в Етнографския музей – за обредни хлябове и сурвачки за Нова година. В традицията е всеки празник да се чества по няколко дни.“


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37