През последните години се забелязва прогресивно намаляване на безстопанствените кучета в София, съобщи директорът на ОП „Екоравновесие“ д-р Милена Павлова пред Елисавета Белеганска и Радио София. Последното преброяване е от 2018 година и е направено от фондация „Четири лапи“. Тогава са отчетени 3589 кучета, а през 2007-а са били 11 124.
В момента бездомните кучета се концентрират в крайните квартали. Обикновено там има и повече дворни кучета, както и условия за поява на бездомни.
Приоритет за настаняване в приют са кучета, за които има сигнали за прояви на агресия. Животни, прибрани в близост до детски заведения, пътища и летището също не се връщат – по обясними причини.
В началото на пандемията е забелязано масово изоставяне на кучета, по-късно е започнало по-усилено осиновяване на животни.
В момента темпото на осиновявания е добро. По-голям е интересът от чужбина. Доста кучета се осиновяват в Германия и Нидерландия. Обикновено в чужбина заминават около 1000 кучета годишно.
Заради войната в Украйна интересът към животните в България е по-слаб, защото неправителствените организации в Западна Европа са насочили вниманието си повече към кучета и котки от засегнатите от военните действия територии.
В момента най-големият кучешки приют на „Екоравновесие“ се ремонтира и се преустройва така, че да може клетките да се разширяват и да позволяват настаняване на всякакви по големина животни. Сменят се загражденията и къщичките на кученцата, подобряват се условията за обитаване.
Специалистите очакват през пролетта да има засилен интерес от страна на доброволците, които отиват в събота и неделя и разхождат кучета от приюта.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..
В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. Инициативата е на Столичната колегия на Българския..
Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..
Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..
Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“ Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..
Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..
Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...