„Илюстрована история на Средновековна България“ е книга, каквато не се появява всяка година.
Тя излезе от печат този месец и се радва на изключителен прием не само заради текстовете на известните учени Пламен Павлов и Николай Овчаров, но и благодарение на чудесните илюстрации на художниците Марина Варенцова-Русева и Николай Русеви.
Идеята е на създателя и yпpaвитeля на Eтнoгpaфcĸия apeaлeн ĸoмплeĸc в Златоград инж. Aлeĸcaндъp Mитyшeв, който е издавал тематични календари, разказа пред Радио София историкът проф. Павел Павлов.
Първоначално намерението е било да има кратки пояснителни текстове, но в процеса на работата двамата учени решават да дадат по-пълноценен исторически разказ.
По думите на проф. Павлов, мястото на жената е по-слабо застъпено, а не бива да е така. България има силни фигури на царици, за които знаем малко, но в никакъв случай не отстъпват на световни персонажи като Клеопатра, Мария-Тереза, Екатерина Велика и т.н.
„Историкът допълни, че книгата не е замислена като научна публикация, но това не означава, че не привнася нови знания в тази сфера.
Дадена е подробна таблица с българските владетели и владетелки.
Художниците са обсъждали всеки детайл от дрехите и външността на изобразените личности.
В „Илюстрована история на Средновековна България“ са включени 36 реалистични рисунки и 30-40 страници текст.
Рисунките са дело на варненските художници Марина и Николай Русеви
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..