Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събития и личности от 2022 година в снимки

Каква бе годината, която изпращаме? Всеки би дал свой отговор, а повечето от нас биха се затруднили да си спомнят всички важни събития.

В такива случаи най-добрият помощник в припомнянето на личните или историческите моменти са снимките.

В Радио София гостуваха двама обичани фоторепортери - Евгени Димитров – създател на агенция „Булфото“, и Тихомира Методиева-Тихич.

Те припомниха част от местата, където са снимали, посочиха събития и кадри, които си заслужава да не забравяме – заради важността на личностите или действията, заради последствията и поуките, заради усещанията и символите, които носят.

„Никога не мога да избера една снимка на годината - усмихна се Евгени Димитров, - винаги избирам по 9.“

Той припомни знакови събития и показа снимки от преизбирането на Румен Радев за президент на България, излизането от ареста на Бойко Борисов, запечатано от Георги Палейков и редица други.


„Като агенция нямаме право на пристрастия, присъствахме на всички митинги, шествия и бдения. Трябва да познаваш процесите, да предвиждаш, да имаш рефлекс - това винаги помага на фоторепортера.

С един детски поглед можеш да усетиш много други неща, които се случват. Опитваме се с конкретна снимка да опишем абстрактното, общото“, изтъкна Димитров.
Докато за него думата на годината е "изненадващо", за Тихомира Методиева-Тихич 2022-ра, за съжаление беше белязана с думата „война“.

Тя даде изключителна оценка на дейността на доброволците:

„Основно те изнесоха тежестта на кризата с бежанците“, подчерта Методиева. Именно тя направи и впечатляващи снимки на бедстващи хора след наводнението в Карловско. По думите ѝ, очите им е видяла безутешност и надежда. Спомни си как около датата на Съединението много доброволци дойдоха в наводнените райони и помогнаха.


„Тези кадри се запечатват и в съзнанието на човек. Сплотеността на хората и усмивките са много въздействащи за нас.“

Евгени Димитров се сети, че освен политически събития фоторепортерите не пренебрегват спортните и културните.
„Успях да запечатам моменти от изяви на Джон Маклафлин, Йълдъз Ибрахимова, виртуози в класическата музика. Това ни дава една компенсация на негативните събития, които се налага да снимаме.“

Двамата си пожелаха край на войната в Украйна, край на конфликтите на други горещи места по света и повече положителни събития за снимане.
Ние, зрителите на снимките им, пожелаваме същото.


Катя Василева, Евгени Димитров и Тихомира Методиева-Тихич
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05