Каква бе годината, която изпращаме? Всеки би дал свой отговор, а повечето от нас биха се затруднили да си спомнят всички важни събития.
В такива случаи най-добрият помощник в припомнянето на личните или историческите моменти са снимките.
В Радио София гостуваха двама обичани фоторепортери - Евгени Димитров – създател на агенция „Булфото“, и Тихомира Методиева-Тихич.
Те припомниха част от местата, където са снимали, посочиха събития и кадри, които си заслужава да не забравяме – заради важността на личностите или действията, заради последствията и поуките, заради усещанията и символите, които носят.
„Никога не мога да избера една снимка на годината - усмихна се Евгени Димитров, - винаги избирам по 9.“
Той припомни знакови събития и показа снимки от преизбирането на Румен Радев за президент на България, излизането от ареста на Бойко Борисов, запечатано от Георги Палейков и редица други.
„Като агенция нямаме право на пристрастия, присъствахме на всички митинги, шествия и бдения. Трябва да познаваш процесите, да предвиждаш, да имаш рефлекс - това винаги помага на фоторепортера.
С един детски поглед можеш да усетиш много други неща, които се случват. Опитваме се с конкретна снимка да опишем абстрактното, общото“, изтъкна Димитров.
Докато за него думата на годината е "изненадващо", за Тихомира Методиева-Тихич 2022-ра, за съжаление беше белязана с думата „война“.
Тя даде изключителна оценка на дейността на доброволците:
„Основно те изнесоха тежестта на кризата с бежанците“, подчерта Методиева. Именно тя направи и впечатляващи снимки на бедстващи хора след наводнението в Карловско. По думите ѝ, очите им е видяла безутешност и надежда. Спомни си как около датата на Съединението много доброволци дойдоха в наводнените райони и помогнаха.
„Тези кадри се запечатват и в съзнанието на човек. Сплотеността на хората и усмивките са много въздействащи за нас.“
Евгени Димитров се сети, че освен политически събития фоторепортерите не пренебрегват спортните и културните.
„Успях да запечатам моменти от изяви на Джон Маклафлин, Йълдъз Ибрахимова, виртуози в класическата музика. Това ни дава една компенсация на негативните събития, които се налага да снимаме.“
Двамата си пожелаха край на войната в Украйна, край на конфликтите на други горещи места по света и повече положителни събития за снимане.
Ние, зрителите на снимките им, пожелаваме същото.
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..