Когато говорим за здравословно хранене, към универсалните съвети могат да се отнесат препоръките за ограничаване на бялата захар и животинските мазнини.
От тях произтича възникването на някои от най-разпространените социално значими заболявания – сърдечно-съдовите, диабет тип 2.
Начинът на живот, който се налага от филмите, медиите и търговските вериги, не е здравословният.
Това акцентира пред Радио София диетологът д-р Велислав Георгиев:
„Магическата дума за доброто хранене е „баланс“.
Баланс между приеманите белтъчини, мазнини и въглехидрати. Този баланс е индивидуален, може да се изготви от специалист и въз основа на него да се отправят индивидуални съвети за здравословно хранене.“
Дори и човек с наднормено тегло може да е добре, ако лабораторни изследвания на биомаркерите не покажат отклонения на кръвната захар, холестерола и други.
Д-р Георгиев посъветва повече движение, достатъчна консумация на вода, 1-2 постни дни седмично, да не забравяме рибата, да ограничаваме на захарните изделия. Кетодиетите не са за всеки и трябва да се прилагат под лекарски контрол.
„Ако човек се храни емоционално, със салати и плодове, няма да напълнее“, подчерта още диетологът.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..