Когато се качваме в планината през зимата, най-важното е планирането и подготовката, каза в предаването „Радиокафе“ Тервел Тотев - дежурен на централен денонощен пост към Планинската спасителна служба към БЧК.
„Трябва да се проучи много добре маршрута, трудността му, особеностите, прогнозата за времето, да се съобрази спрямо собствените възможности. Примерно, в момента, планината над 2000 м, въпреки че няма много сняг, е заледено и необходимостта от зимна екипировка за придвижване в такъв терен е абсолютно задължителна“, добави Тотев.
По думите му, в планината е добре да носим със себе си специализирани GPS устройства, тъй като работят по-добре за локализиране от телефон. Голяма част от хората не могат да боравят добре с GSM и не знаят как да извадят координатите си от него, каза планинският спасител.
„Проблемът е и че в голяма част от планините няма добро покритие на интернет, но има връзка с телефона. Има много начини как да извадите тези координати от телефона, без да има интернет. Така че хората преди да отидат в планината е хубаво да се запознаят с това и да знаят как да го направят. Единият от вариантите е да си инсталират приложението на Планинската спасителна служба, което е специализирано за комуникация с нас“, добави Тотев.
Той обясни, че най-важното за спасяването на човек в планината е именно неговите GPS координати. При позвъняване на тел. 112, в повечето случаи се получава и точна локация, но това не важи, ако обаждането постъпва от чуждестранен номер. Добре е когато се качваме в планината да си правим и застраховка, каза Тервел Тотев.
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..