Празниците са свързани не само с почивка и приятни преживявания, но и със стрес. Той може да настъпи още при подготовката на тези празници, а може да ни завладее и след това, когато трябва да се върнем на работа.
"Ако хората искат по-рядко да изпадат под влиянието на стреса, добре да премахнат думата "трябва" от речника си - съветва психологът Ина Антонова. - Тази дума е свързана с насилие, със задължителност. Добре е да осъзнаем, че работата ни е необходимост и тя да ни носи радост."
Антонова обърна внимание, че друг остър проблем може да произтече от това, че на празници си позволяваме да нарушим ритъма си на живот.
Т.нар. циркаден ритъм е свързан и с биоритмите. Нарушавайки ги, може да се стигне дори до психични разстройства.
При струпване на повече почивни дни организмът ни се отпуска, свиква на разюздан начин на прекарване на деня и тогава връщането в работен режим ни се вижда ужасно натоварващо.
Най-добре е осъзнаването и преживяването на празника да са неразривно свързани с приятелите и роднините, подчерта Ина Антонова (▲):
„Всяка година има празници като рожден ден, Коледа и Нова година. Най-доброто решение е и в такива дни да направим почивката си активна. Това значи да бъдем социални, да обърнем внимание на близките си, нека то да е нашият подарък, а не някакви вещи.“
Психологът посъветва да не губим чувството си за хумор, а ако хапването и пийването по празници е по-необичайно за нас, да не забравяме, че изключенията от нормата наистина трябва да са изключения, да са рядкост.
За избягване на вътрешния стрес е добре да се придържаме към обичайните ни храни, да се грижим за биохимичния баланс.
Добре е във всекидневието си да си създадем правила на живеене, да прекарваме повече сред природата, на свеж въздух. Особено важни са правилното дишане, достатъчната хидратация, веществата, които поглъщаме с храненето си.
Енергийният баланс, добре нахранената клетка, добрият сън и почивка (заспиването да не става с телефон в ръка), са елементи от качествения живот.
„Промяната не се случва без насилие. Имаме нужда да сме щастливи, а за това трябва да сме здрави. Нека изключенията от алгоритъма ни на живот са рядкост. Качественият, здравословен живот не е този, който е подвластен на ограничения, а този, при който спазваме индивидуалната си ритмика“, подчерта Ина Антонова.
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието - умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 13° и 18°, в София - около 14°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад...
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..