Празниците са свързани не само с почивка и приятни преживявания, но и със стрес. Той може да настъпи още при подготовката на тези празници, а може да ни завладее и след това, когато трябва да се върнем на работа.
"Ако хората искат по-рядко да изпадат под влиянието на стреса, добре да премахнат думата "трябва" от речника си - съветва психологът Ина Антонова. - Тази дума е свързана с насилие, със задължителност. Добре е да осъзнаем, че работата ни е необходимост и тя да ни носи радост."
Антонова обърна внимание, че друг остър проблем може да произтече от това, че на празници си позволяваме да нарушим ритъма си на живот.
Т.нар. циркаден ритъм е свързан и с биоритмите. Нарушавайки ги, може да се стигне дори до психични разстройства.
При струпване на повече почивни дни организмът ни се отпуска, свиква на разюздан начин на прекарване на деня и тогава връщането в работен режим ни се вижда ужасно натоварващо.
Най-добре е осъзнаването и преживяването на празника да са неразривно свързани с приятелите и роднините, подчерта Ина Антонова (▲):
„Всяка година има празници като рожден ден, Коледа и Нова година. Най-доброто решение е и в такива дни да направим почивката си активна. Това значи да бъдем социални, да обърнем внимание на близките си, нека то да е нашият подарък, а не някакви вещи.“
Психологът посъветва да не губим чувството си за хумор, а ако хапването и пийването по празници е по-необичайно за нас, да не забравяме, че изключенията от нормата наистина трябва да са изключения, да са рядкост.
За избягване на вътрешния стрес е добре да се придържаме към обичайните ни храни, да се грижим за биохимичния баланс.
Добре е във всекидневието си да си създадем правила на живеене, да прекарваме повече сред природата, на свеж въздух. Особено важни са правилното дишане, достатъчната хидратация, веществата, които поглъщаме с храненето си.
Енергийният баланс, добре нахранената клетка, добрият сън и почивка (заспиването да не става с телефон в ръка), са елементи от качествения живот.
„Промяната не се случва без насилие. Имаме нужда да сме щастливи, а за това трябва да сме здрави. Нека изключенията от алгоритъма ни на живот са рядкост. Качественият, здравословен живот не е този, който е подвластен на ограничения, а този, при който спазваме индивидуалната си ритмика“, подчерта Ина Антонова.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..