Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акушерката Надежда Стаменова - за професията и чудото на новия живот

Снимка: Радио София

Надежда Стаменова е  от хората, които стоят зад развитието на болница „Надежда“. Неоспорим е приносът ѝ в създаването на Родилно отделение и облика на родилните зали в болницата. Изключително иновативна, професионалист, отдаден на грижата за жените и техните бебета. Активно работи в Родилна зала, води училищата за родители в болницата, води индивидуална подготовка за раждане на бременни и др.

Какви са предизвикателствата пред професията „акушерка“ днес? Какви са тенденциите?

За ролята на акушерката в процеса на раждане и подготовката на жената за този момент, Надежда Стаменова разказа в "Радиокафе".

"Не съм избирала професията си - тя ме избра", казва тя и не скри емоцията си при спомена за първото раждане, на което е присъствала, като съвсем начинаеща в професията си.

Разказва, че професията й е уникална с това, че дава началото на нов живот.

"Не самото медицинско обгрижване, а това че ти си там и се докосваш до новия живот, до началото на щастието на хората."

Освен специалист в областта на акушерството, тя притежава и познания в областта на лечение на зависимости и диплома за специален педагог от Софийския университет, "Управление на здравни грижи" във Факултета по обществено здраве. Учила е много и споделя, че би учила отново. Твърди, че време винаги има, но от особена важност е мотивацията, когато искаш нещо да направиш, да научиш или да промениш.

"На практика, когато човек работи, има своето семейство и отговорности, всичко допълнително "краде" от свободното му време. Затова мотивацията е много важна", смята Надежда Стаменова. Споделя, че в последните 2 години по време на Covid пандемията се е замисляла да изучава ландшафтна архитектура, да се занимава с градини, растения и съвсем различни от професията й неща.

"Може би тогава съм изпитвала нужда от една такава дзен-нирвана, защото за всички медицински специалисти това беше много тежък период. Но устоях на този порив и до този момент не съм започнала да се занимавам с това, поясни тя.

"Има родители, решени да преплуват океана, образно казано, да дойдат от другия край на земното кълбо, за да раждат вкъщи, при нас. Което за нас е чест, защото колкото и да сме черногледи, в България грижата за българската жена, бременната, бебето в България е на добро ниво", уверява специалистът.

Надежда Стаменова води и лекции за бъдещи майки, достъпни за всеки, който би желал да ги чуе - на живо или на запис.

По думите й, това е курс за предродилна подготовка, който има за цел да запознае бъдещите родители с това, което им предстои, така че спокойно, с увереност и със съзнание, че се прави най-доброто за тях, да посрещнат предстоящото раждане.

Целта на курса е да разбие паниката, страха и незнанието, които увеличават като през една огромна лупа това, което предстои, подчерта Стаменова.

Какви са тенденциите в сферата на акушерството?

"Наблюдава се тенденция, жените да предпочитат все повече естественото раждане", разкри тя и посочи, че докато преди време, предпочитано е било раждане с Цезарово сечение, днес може да се открие все повече информация за ползите от естественото раждане и все повече жени правят всичко възможно, подготгвяйки се всячески, това да се случи. Допълни още, че раждането вкъщи крие опасности, поради невъзможност от спешна реакция.

"Инфраструктурата в страната ни е такава, че затруднява транспортирането на пациентките от вкъщи до болнично или родилно отделение, където могат да окажат адекватна медицинска помощ, поради което това крие много рискове" смята Стаменова.

Специалистът разкри още, че това което плаши бъдещите майки главно е страхът от неизвестното и болката. Но "Все повече жени успяват да се доверят, че нещата при нас ще се случат с по-малко страх и болка", допълни тя.

В днешно време много рискове при раждането вече са изчистени, поради големия набор от съвременни инструменти и знания.

Предварителното проследяване на състоянието на плода и диагностиката, също свеждат рисковите ситуации до много нисък процент", твърди Стаменова.

За таткото, който би могъл да присъства на раждането на бебето, тя посочи, че ако той е подготвен, то неговото присъствие би се отразило позитивно в скрепяване на семейните отношения.

В заключение тя посочи, че е предвидена и следродилна подкрепа за младите майки - следродилен патронаж от акушерки в дома на родилката, с който се проследява следродилния период и възстановяването на майката.

"Тази услуга, която предлагаме, доста добре се възприема от жените и все повече се търси", каза в заключение Надежда Стаменова. 

А за щастието в професията разкри - то е като соленото и сладкото, човек сам избира от кое да опита. "Има щастливи и нещастни моменти в професията. Но ние обръщаме внимание на щастливите и те ще се умножават".
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31