Парламентът днес не прие декларацията на "Продължаваме промяната" и най-вероятно в понеделник мандатът за нов кабинет ще бъде върнат на президента.
Отхвърлянето подейства като предпазен клапан да не се състави правителство, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев:
"От "Продължаваме промяната" имитират желание за съставяне на правителство, но не искат да го реализират. Така беше и с ГЕРБ при първия мандат. Страх ги е, че могат да бъдат обвинени, че не са направили достатъчно това да се случи."
По думите на Тачев, ако в НС се беше стигнало до директно гласуване на кабинет, можеше ГЕРБ да окаже подкрепа, за да остави ПП да управляват в малцинство.
Такова управление е заплашено от потъване в плаващи мнозинства и всеки момент може да бъде бламирано.
Колкото и минимална да е, единствената възможност остава в третия мандат. Важно е да се види президентът на кого ще повери тази задача - на "Демократична България", на БСП или на "Български възход".
Трудно е да се прогнозира. Най-логично е третият мандат да отиде при "Демократична България", защото оттам изглеждат най-диалогични и като че ли е по-вероятно да намерят управленска формула.
Колкото пъти да са получили мандата, от БСП не са успявали да го реализират. "Български възход" пък е най-малката формация и не е най-добрият вариант от гледна точка на легитимността.
Партиите са много предпазливи, защото търсят запазване на резултата. Съставянето на правителство може да донесе както позитиви, така и негативи.
Битките между статукво и промяна, които започнаха още през 2020 година, ще стигнат в крайна сметка до решаващите избори за местната власт. Особено важно е кой ще вземе властта в София.
Именно в столицата може да се види дали десните, градски либерални формации могат да се обединят.
Хората се измориха от избори, а самите политици като че ли се поизхабиха. Все повече желанието за промяна започва да се смесва и дори измества от желанието за сигурност.
Според Тачев умората и дори кризата могат да бъдат преодолени. По-важното е обществото да не стане апатично.
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..