На всеки две години в САЩ се провежда най-големият форум (с конкурс) в света на лютиерството, организиран от Violin Society of America, като това се случва в различен град всеки път и се редуват Западното и Източното крайбрежие. На последното издание в град Анахайм, Южна Калифорния, (след 4-годишна пауза заради пандемията) с рекорден брой участници, българският лютиер Владимир Тилев спечели две отличия - сребърен медал в раздел "виола" и трето място (сертификат) в раздел "цигулка". И двете отличия са в категория "звук".
Това беше поводът Владимир Тилев да гостува в Радио София. Той разказа повече за това, как се оценяват инструментите, за журито и за стойността на тези призове, като "реално по-голямата награда, макар и трета е при цигулките, защото там се състезаваха 194 инструмента, докато виолите бяха "само" 65".
Във всеки раздел (цигулка, виола, виолончело, контрабас и квартет) има категория изработка и категория звук.
На констатацията, че категорията за звук сякаш е по-важна, Тилев отговори така - "някои хора по света използват струнните инструменти за украса, но повечето - за да свирят на тях".
Владимир Тилев е син на именития български цигулар Георги Тилев. Самият той е завършил музикалното училище в София като виолончелист, след това учи и в Германия, но по-интересна е темата кога и как лютиерството влиза в живота му. Оказва се - случайно. Когато семейството му в даден момент се премества в ново жилище в столичния квартал „Изгрев“, на етажа над тях се оказва ателието на "тогава небезизвестния лютиер Богомил Терзиев". възниква любопитството му към тази професия-изкуство, заражда се удоволствието да наблюдава тези инструменти. "Случайните срещи често определят живота на хората" - казва Владимир Тилев.
▲ Димитър Иванов с инструмент, изработен от Владимир Тилев
Интересна е съдбата на двата инструмента, които му носят наградите - виолата със сребърен медал от седмица е в ръцете на Йоана Каменарска, която е концертмайстор на Хамбургската филхармония и която вече свири на изработена от Владимир Тилев цигулка.
А отличената на форума в САЩ цигулка?! Тя пък е подарък за големия ни цигулар Минчо Минчев - "в израз на моето уважение към него и приноса му към българската култура. Това ще се явява неговия личен инструмент, защото всички знаем, че той свири на държавен Страдивариус" – разказва Владимир Тилев, като добавя, че синът на Минчо Минчев - Николай, също свири на изработена от госта ни цигулка. Както и Димитър Иванов - концертмайстор на Франкфуртската опера. И Светозар Аначков, който пък е концертмайстор на операта в Мюнхен. През последния сезон и Веско Ешкенази (концертмайстор на Концертгебау в Амастердам) свири на цигулка на Владимир Тилев. Има и "небългарски" концертмайстори с инструменти, изработени от него - като Даниел Бел, концертмайсторът на Хесенската филхармония и Каи Блустийн (оркестър Лисеу, Барселона).
Говорим, разбира се, за света на лютерията, за Кремона, където се е зародило всичко преди повече от 300 години и където, логично, гостът ни е бил неведнъж.
"Това е традиция, която следва своята логика, макар че между нас, лютиерите, има съмнения дали днес там се произвеждат най-добрите инструменти. Иначе, исторически погледнато, други школи се развиват в Германия - в Митенвалд, а на по-късен етап и в Маркнойеркирхен (обща школа с Чехия - така наречената бохемска), във Франция - в миналото център за производство на интрумнети е бил Миренкур, както и Париж, разбира се".
Всъщност Владимир Тилев изработва цигулки едва от 5 години. Преди това в продължение на 18 години прави лъкове (по 50 на година, при това) и се занимава с реставрация на старинни инструменти. Тези му познания много му помагат сега, защото стремежът на съвременните лютиери е да наподобят звука на старите италиански инструменти, който и до днес е еталон.
За да си добър лютиер, не е достатъчно просто да си сръчен и да имаш техническа мисъл, убеден е гостът ни. "За да се направи добър инструмент, той трябва да бъде обмислен, а след това - и почувстван" - това е веруюто на Владимир Тилев.
Работи заедно с Христо Късметски, син на именития ни обоист. Подготвил е над 200 дъски, които в даден момент ще се превърнат в цигулки. Или виоли. Това е чудото на професията лютиер.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..