По отношение на това как ще бъдат уредени правата между творци и създатели на изкуствен интелект 2023 година се очертава доста "кървава".
Ще бъдем затрупани, ще бъдем облъчени с безброй образи, които са причудливи, които са шантави. Ще станем свидетели на повече изображения в стил psychedelic, неща, които не можем да видим всеки ден.
Това прогнозира пред Радио София Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател.
В сравнение със САЩ в Европа по този въпрос са по-разхлабени нещата. За това свидетелстват две дела от миналата година. При едното потребителка показва как снимка от нейния профил е мултиплицирана на канава. Съдът в Люксембург оправда този акт. Другото дело е свързано с Анди Уорхол. През 1984 г. той е създал портрет в неговия стил на певеца Принс, но фотографката, по чиято снимка е направена рисунката, съди фондацията на поп артиста, и трябва да получи обезщетения.
Темата за AI (Artificial intelligence) поставя все повече темата за авторските права и във връзка с това, ще става все по-трудно за творците, музикантите, хората на словото, дори за графичните дизайнери, убеден е Ралев.
По думите му има хипотези, че AI е бил разработен още преди около 5-10 години, но появата му нарочно е отложена за да може в интернет да бъдат качени още милиарди снимки и да може този софтуерна тяхна основа да стъпи и да са да се обучи.
▲ Маргарит Ралев Снимка: GEMJI
"Никой не си прави илюзията, че Фотошоп е нещо лошо, но очевидно не е окей, ако го използваш за фалшифициране на лични документи", подчерта дизайнерът.
Той очерта някой от тенденциите свързани с желанията на клиентите при разработки на графично оформление на уеб, дрехи, продукти, автомобили, обърна внимание на широкото разпространение на QR кодовете, завръщането на футуризма, фантастичните образи. Същевременно има едно обръщане и към годините преди и около 2000 година. По думите на Ралев минимализмът винаги ще остане на мода и ще има почитатели. Той го сравни с черно-бялата класика. За него, за хайкуто на дизайна трябват повече средства и време за измисляне, за полиране.
Няма да е изненада, ако в стремежа си да завладеят нашето внимание, нашите очи, нашите портфейли, брандовете прибегнат до цветове и форми като добавки, "подправки" в дизайна, които може и да не са много здравословни.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..