По отношение на това как ще бъдат уредени правата между творци и създатели на изкуствен интелект 2023 година се очертава доста "кървава".
Ще бъдем затрупани, ще бъдем облъчени с безброй образи, които са причудливи, които са шантави. Ще станем свидетели на повече изображения в стил psychedelic, неща, които не можем да видим всеки ден.
Това прогнозира пред Радио София Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател.
В сравнение със САЩ в Европа по този въпрос са по-разхлабени нещата. За това свидетелстват две дела от миналата година. При едното потребителка показва как снимка от нейния профил е мултиплицирана на канава. Съдът в Люксембург оправда този акт. Другото дело е свързано с Анди Уорхол. През 1984 г. той е създал портрет в неговия стил на певеца Принс, но фотографката, по чиято снимка е направена рисунката, съди фондацията на поп артиста, и трябва да получи обезщетения.
Темата за AI (Artificial intelligence) поставя все повече темата за авторските права и във връзка с това, ще става все по-трудно за творците, музикантите, хората на словото, дори за графичните дизайнери, убеден е Ралев.
По думите му има хипотези, че AI е бил разработен още преди около 5-10 години, но появата му нарочно е отложена за да може в интернет да бъдат качени още милиарди снимки и да може този софтуерна тяхна основа да стъпи и да са да се обучи.
▲ Маргарит Ралев Снимка: GEMJI
"Никой не си прави илюзията, че Фотошоп е нещо лошо, но очевидно не е окей, ако го използваш за фалшифициране на лични документи", подчерта дизайнерът.
Той очерта някой от тенденциите свързани с желанията на клиентите при разработки на графично оформление на уеб, дрехи, продукти, автомобили, обърна внимание на широкото разпространение на QR кодовете, завръщането на футуризма, фантастичните образи. Същевременно има едно обръщане и към годините преди и около 2000 година. По думите на Ралев минимализмът винаги ще остане на мода и ще има почитатели. Той го сравни с черно-бялата класика. За него, за хайкуто на дизайна трябват повече средства и време за измисляне, за полиране.
Няма да е изненада, ако в стремежа си да завладеят нашето внимание, нашите очи, нашите портфейли, брандовете прибегнат до цветове и форми като добавки, "подправки" в дизайна, които може и да не са много здравословни.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..