Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неформална платформа "Обединение за честни избори" ще следи за изборни измами

Снимка: Fb/Антикорупционен фонд

Сдружение "Данни за добро", Фондация "Общество.бг" и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци обявиха  създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) - платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. ОЧИ ще използва данни, за да насочва вниманието на медии и доброволци към местата в страната с изборни аномалии, които са индикатор за купен вот или друг вид измами.

Обединението се създава, след като през декември 2022 г. бяха приети промени в Изборния кодекс, които връщат един от големите инструменти за потенциални изборни измами - невалидните бюлетини. 

Повече за това как се заражда идеята да има още едно такова обединение или неправителствена организация, която да помага за провеждането на честни избори, разказа Марио Русинов от Антикорупционния фонд.

Той разкри, че от началото на миналата година, Антикорупционният фонд се занимава със статистически анализ за рисковите секции на купен и контролиран вот. Чрез много разговори с експерти, чрез налична литература и на базата на споделен опит в медиите е създаден такъв работещ модел.

"В рамките на създаването на модела, имахме възможност да коментираме с изключително много хора - активисти и журналисти, с което се предизвика доста голям интерес, както медиен, така и граждански, каза Марио Русинов и допълни, че дори органите на реда са използвали този модел, за идентифицирането на изборни измами.

"Стана ясно за нас, че не е достатъчно само да вдигаме шум за този проблем, но и да опитаме да създадем неформална платформа, чрез която да обединим всички заинтересовани инструменти за превенция - различни видове анализи, впоследствие интерактивни карти, да поддържаме постоянен интерес към темата, защото истината е, че не става въпрос само за конкретни избори, а това е системен проблем".

Той посочи още, че контролираният и купен вот се случва най-често при уязвимите групи - при маргинализираните групи, при хора с нисък социален и образователен статус.

"Има проблеми с контролирания вод във многомандатните избирателни райони в Пазарджик, Благоевград, Бургас", разкри той и допълни, че при въвеждането на машинното гласуване в рисковите секции е наблюдавана доста ниска избирателна активност.

"Ако погледнем на ниво общини, голям проблем има в общините Хитрино, Братя Даскалови, някои общини около Варна".

Освен, че ще анализира данни и насочва вниманието на медии и доброволци, ОЧИ ще организира и публични обучения, на които журналисти и граждански активисти ще споделят знания за различни видове манипулации на вота, опита си при отразяване на избори и др. Работата на ОЧИ ще стъпи на анализите на секции в риск от контролиран и купен вот, публикувани през 2021 и 2022 от АКФ и "Данни за добро", за да определи секциите, които имат нужда от най-много наблюдатели.

„Информацията, която събираме в ОЧИ, ще ни позволи да подобрим методологията ни за оценка на секции в риск, с фокус към местни избори и превенция на изборни измами", каза Марио Русинов.

"Ще се възползвам да поканя всеки гражданин, журналист и анализатор, който проявява интерес към темата, да се свърже с някоя от трите организации, за да можем да противодействаме в дългосрочен план", каза още Русинов, като подчерта, че се касае за дългосрочно партньорство напред във времето. Той посочи, че освен манипулациите с хартиените бюлетини, проблеми се получават и при смесването на хартиения и машинния вот. В заключение той назова някои от съмишлениците обединени зад платформата ОЧИ сред които Миролюба Бенатова, Полина Паунова, Йоан Запрянов, "Дневник", "Медиапул", медията "Актуално" и много други.

"Следващата ни стъпка е да съберем и журналисти по места, които да ни дават познание за случващото се в страната, за да можем да ги изследваме и да можем да координираме усилията си по тази много важна тема за обществото", заяви той. В заключение увери, че усилията на ОЧИ ще бъдат координирани не само към местните избори през тази година, но и към предсрочните, ако има такива.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30