Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В поредица лекции

В Дома на киното разказват за големите феномени в изкуството

В "Радиокафе" гостува лекторът Радослав Механджийски

Снимка: Дом на киното

Поредица от лекции за съвременно изкуство стартира в Дома на киното от 14 януари.
Първата тема е "Големите феномени в изкуството: От праистория до изкуствен интелект".
В предаването "Радиокафе" гостува един от лекторите - Радослав Механджийски, за да разкаже повече. 
Той разкри, че самата инициатива съществува вече 6 години, организацията, която стои зад нея, се казва "Art & culture today".
"Създатели сме аз и Теодора Константинова, нашата цел от тогава насам е да популяризираме съвременното изкуство, сред по-широка, непрофесионална аудитория", допълни той.
По думите му, изкуството е много разнообразно - то може да бъде изключително объркващо, предизвикателно, дръзко, на моменти напълно глупаво, а в други случаи изключително съществено и дълбоко. 

"Искахме да започнем да говорим за целия спектър на това  разнообразие на един наистина достъпен език, във формат - събитие, което е силно визуално. Неслучайно това се случва в кино, защото се използва цялата ширина на екрана, тъй като презентациите съдържат по 150 слайда, видеа. Всичко е подготвено така, че да отговорим на това изискване - образованието да е свързано и с някакъв вид ентъртеймънт, двете неща да са една сплав, в която забавлението не принизява по никакъв начин образователния характер, но той пък не е онзи класически, тежък, назидателен", поясни още Механджийски. Той посочи, че и досега темите са били много разнообразни.

"Имали  сме тема за съвременно изкуство и технологии, съвременно изкуство и природа, с екологичен акцент, за хумор и балкански нрави в съвременното изкуство, където акцентът е върху български съвременни произведения, които са значими, но и много забавни в същината си. Имали сме теми за опиатите, за големите загадки в изкуството, за обири и фалшификати и какво ли не", сподели лекторът и допълни, че над 60 теми са разработени до този момент.
Стига ли времето от 2 астрономически часа за тема като тази, която ще бъде представена  - "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", която всъщност обхваща един огромен период?

"Очевидно тук не става въпрос за някакъв хронологичен преглед на всички феномени, целта е да установим връзките в самата причина да създаваме изкуство и начина, по който това го правим - условията за създаване на изкуство от самото начало до днес, дали има фундаментални промени и дали има нещо, което е останало същото. Дали праисторическите хора са имали мотивация, или причина да създават произведения и какво ги е подтиквало. И дали тази мотивация е различна от нашата в днешно време, или все пак има препокриващи се елементи", поясни Радослав Механджийски ▼.


Идеята не е хронологичен разказ, а именно връзките в миналото и днес. Поглеждайки през тях, ще открием когнитивните принципи, които са много сходни и самата символика е много сходна понякога, поясни още той, позовавайки се на интересната хипотеза на Александър Маршак, според която още тогава хората са били способни да откриват връзките между събития и обекти - да следят луната, знаейки, че тя има фази. Да знаят, че когато засадиш едно зрънце днес, след 6 месеца то ще се превърне в реално растение.

"В най-базисен план, ние правим същото нещо, нашият живот се ръководи от това, да организираме света, откривайки взаимодействието между обекти и събития във времето и пространството, само че ние го правим с много по-висока скорост, светът, в който живеем, е много по-комплексен, нашите цели, интереси и опит за реализация са много по-различни. И въпреки, че отстрани животът изглежда фундаментално различен, в основата си, процесите, които го движат не са чак толкова различни, което важи и за изкуството в някаква степен. И това е, върху което искаме да говорим и коментираме", допълни Механджийски.

Всеки желаещ да научи повече за тази интересна и трудно изчерпаема тема, може да посети лекцията "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", тази събота - 12 януари, в Дом на киното от 16 до 18 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35