Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Костова - директор на фондация "Edu Compass":

Обучението "Кариерно ориентиране" в полза на ученици и педагози

Снимка: Архив

Обучението по "Кариерно ориентиране" е в полза на онези, които желаят да се ориентират в каква посока да поемат след завършване на образованието си. Насочено е към ученици от 7. до 12. клас, училищни педагози и педагогически съветници. То е с практическа насоченост и не изисква предварителна подготовка.

Подробности за него научихме от Елица Костова от фондация "Edu Compass":
"Основната цел е да дадем инструменти, чрез които педагозите да помагат в класната стая за кариерното ориентиране на учениците. Инструменти, които "говорят" на езика на учениците, посрещат ги там, където са, тъй като те нямат много информация за професиите, насочват ги към това да бъдат вдъхновени, мотивирани, стимулирани, да се развиват в желана от тях сфера", посочи тя.
И допълни, че глобалната цел на това обучение е фокусирана към развитие на умения, с мисъл за кариера, която харесват, помага да избегнат деструктивното поведение и липсата на заинтересованост към учебния процес.

Тя поясни, че  в процеса на обучение се използва бордова игра "Моят кариерен път" в няколко части.
"Всъщност, чрез различни игри откриваме таланти, страст, ценности, правим кариерен профил, след което - досие на професия, свързана с кариерния профил, като говорим за различните начини да развиваме умения свързани с тази професия", подчерта тя. 

По думите й, бордовата игра се състои от борд, табло, от карти и съдържа различни активности, част от които се провеждат по групи и няколко индивидуални.
След като направят своя кариерен профил и изследват професии, педагозите ги декомпозират на различни умения и добиват яснота къде могат да им помогнат да се развият във и извън час, разкри още тя.
Относно интереса на учениците към практическото обучение, тя обясни, че да се дава избор на деца.

"Има ученици, на които това им е интересно, но те донякъде са ориентирани, и други, които не намират смисъл в това. От друга страна, интересът на педагозите към обучението е голям,  разкри тя и отново подчерта важността на това, че децата биват посрещани там, където са, от гледна точка на разбиране и интереси.
"Правим усилия да ангажираме и тези от тях, които са по-буйни и незаинтересовани към процеса", изтъкна тя.

Какъв процент от по-будните деца имат яснота в каква посока желаят да поемат, след завършване на училище?
"Ако погледнем един клас от 25 деца, със сигурност, сред тях има едни от 5 до 7, които са напълно ориентирани. За тях обучението също е полезно, защото макар и ориентирани към посока или професия, то им помага да структурират процеса на кандидатстване, на останалите помага да си изяснят своите опции, при тях се формира план - къде и какво ще учат, отбеляза Костова. 

Тя допълни, че помощ получават и онези деца, които нямат никакви идеи или пък имат много нереалистични идеи и представи.
Елица Костова сподели, че от разговорите с педагози, става ясно, че 50-60 процента от учениците имат яснота какво ще правят - как и къде да се готвят, какви са необходимите изпити, усилията, които трябва да положат. Някои от тях дори започват стаж, отиват към различни предприемачески програми. 

"Най-будните не просто знаят накъде ще се насочат, но и започват проактивно да правят крачки, другите пък имат кариерен план, който обикновено следват. Може да се каже, че повече от половината тръгват по избран за тях път"., каза в заключение Елица Костова.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13