Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Костова - директор на фондация "Edu Compass":

Обучението "Кариерно ориентиране" в полза на ученици и педагози

Снимка: Архив

Обучението по "Кариерно ориентиране" е в полза на онези, които желаят да се ориентират в каква посока да поемат след завършване на образованието си. Насочено е към ученици от 7. до 12. клас, училищни педагози и педагогически съветници. То е с практическа насоченост и не изисква предварителна подготовка.

Подробности за него научихме от Елица Костова от фондация "Edu Compass":
"Основната цел е да дадем инструменти, чрез които педагозите да помагат в класната стая за кариерното ориентиране на учениците. Инструменти, които "говорят" на езика на учениците, посрещат ги там, където са, тъй като те нямат много информация за професиите, насочват ги към това да бъдат вдъхновени, мотивирани, стимулирани, да се развиват в желана от тях сфера", посочи тя.
И допълни, че глобалната цел на това обучение е фокусирана към развитие на умения, с мисъл за кариера, която харесват, помага да избегнат деструктивното поведение и липсата на заинтересованост към учебния процес.

Тя поясни, че  в процеса на обучение се използва бордова игра "Моят кариерен път" в няколко части.
"Всъщност, чрез различни игри откриваме таланти, страст, ценности, правим кариерен профил, след което - досие на професия, свързана с кариерния профил, като говорим за различните начини да развиваме умения свързани с тази професия", подчерта тя. 

По думите й, бордовата игра се състои от борд, табло, от карти и съдържа различни активности, част от които се провеждат по групи и няколко индивидуални.
След като направят своя кариерен профил и изследват професии, педагозите ги декомпозират на различни умения и добиват яснота къде могат да им помогнат да се развият във и извън час, разкри още тя.
Относно интереса на учениците към практическото обучение, тя обясни, че да се дава избор на деца.

"Има ученици, на които това им е интересно, но те донякъде са ориентирани, и други, които не намират смисъл в това. От друга страна, интересът на педагозите към обучението е голям,  разкри тя и отново подчерта важността на това, че децата биват посрещани там, където са, от гледна точка на разбиране и интереси.
"Правим усилия да ангажираме и тези от тях, които са по-буйни и незаинтересовани към процеса", изтъкна тя.

Какъв процент от по-будните деца имат яснота в каква посока желаят да поемат, след завършване на училище?
"Ако погледнем един клас от 25 деца, със сигурност, сред тях има едни от 5 до 7, които са напълно ориентирани. За тях обучението също е полезно, защото макар и ориентирани към посока или професия, то им помага да структурират процеса на кандидатстване, на останалите помага да си изяснят своите опции, при тях се формира план - къде и какво ще учат, отбеляза Костова. 

Тя допълни, че помощ получават и онези деца, които нямат никакви идеи или пък имат много нереалистични идеи и представи.
Елица Костова сподели, че от разговорите с педагози, става ясно, че 50-60 процента от учениците имат яснота какво ще правят - как и къде да се готвят, какви са необходимите изпити, усилията, които трябва да положат. Някои от тях дори започват стаж, отиват към различни предприемачески програми. 

"Най-будните не просто знаят накъде ще се насочат, но и започват проактивно да правят крачки, другите пък имат кариерен план, който обикновено следват. Може да се каже, че повече от половината тръгват по избран за тях път"., каза в заключение Елица Костова.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02