Как празнуват в Цариброд старата Нова година на 13 срещу 14 януари? Какви са традициите и обичаите тук? Какви са очакванията от новата година?
В първия час ни гостува Зоран Джуров - Председател на Общинския съвет в Цариброд:Във втория час ви срещаме с Донка Николова от Министерство на образованието и науката, Васил Андреев, директор на Туристически център Цариброд, Елизабета Георгиев – доктор по филология, детски писател и журналистът Борис Лазаров:
Донка Николова:
"Работя вече пета година в Цариброд, помагаме на всички, които искат да усъвършенстват майчиния език. Това не е просто българска общност зад граница. тя е на границата. Работя с гимназията, основното училище, библиотеката. Децата са прекрасни. Отбелязваме всички празници от националния календар. Отбелязваме в Дома на културата и 24 май, и Деня на будителите.
Децата обичат сцената. Работата ми е ползотворна. Насочени сме към българската книга, българските автори. Не е лесно на децата, защото тук е съхранен разкошния северозападен диалект. Но в училище учат на сръбски, учат и кирилица и латиница Това ги стресира. Българският е по-слабо застъпен от сръбския. Те фактически проговарят на два езика. Но в края на основното си образование, те преодоляват бариерите.
Цариброд е театрален град от началото на 19-и век. Гимназистите влязоха в обновения голям театър. Приемствеността доизгражда образа на учителя. 1 ноември се отбелязва на голямата сцена, отделно общината има изнесена празнична сесия, където се дава отличието Будител на годината. На сръбската седмица на книгата отбелязваме български книги. Баба Марта също е голям празник тук.
Цариброд е град на пишещите и рисуващите хора. Много малко са децата, които не свирят на музикален инструмент и не рисуват. СътрудТук работят хора, които не се забелязват. Има образци, които не трябва да се търсят далеч. Цариброд се държи като култура."
Елизабетa Георгиев:
"Честваме 125 години библиотечна дейност, имаме и издадени книги, на сръбски, български и на местния диалект. Аз пиша и на сръбски и на български. Опитах се в книгата си да покажа това, което другите не виждат. Ако родителите четат, и децата четат."
Васил Андреев:
"Ние вършим промоцията на общината, участваме в много борси, една от най-важната е в София. Представяме всичко, което туристите могат да опитат в Цариброд. Ние сме малко место с голяма душа. Хубава природа и гостоприемство на хората. На празника на сушеницата през ноември идват до 20 хиляди души."
Денис Иванов:
"За младите Цариброд е прекрасно място, но за жалост не може да има професионално развитие тук. За мен 2022 бе най-хубавата година - успях да създам семейство и да имам деца. Спечелих и медал от Европейското първенство по минифутбол."
Царибродски оркестър - един от тях е Драголюб - работи в радио Цариброд от 28 години, първата му любов е радиото и музиката.
Борис Лазаров е журналист от Радио ТВ Цариброд:
"Хората малко се съживиха след коронавируса. Дори културните и спортните прояви зачестиха. Но ми се струва, че някои неща няма да са същите. Нямам чувството, че хората са станали по-добри. Тук сме по-наблюдателни, но забравихме да се виждаме и да се събираме."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..