Необходима е програма за дългосрочно планиране на ремонтите в София. Това каза пред Радио София Калоян Карамитов от „Екипът на София“. Той добави, че сега действащият модел на планиране година за година не е работещ и не е от полза на гражданите.
„Добре е да се разбират големите ремонти за един град не за няколко месеца напред, а да има план напред, поне за инфраструктурните обекти. Това трябва да влиза в една по-голяма рамка, т.е. да знаем общите цели на града за след 10, 20, 30 години“, обясни Карамитов.
По думите му, има нужда от план за всеки квартал, който да бъде съобразен с това дали може да поеме натоварването, което големите планове му предвиждат. Затова е добре да има анализи за всеки квартал по отделно.
„Да се види за всеки един квартал, спрямо трафик, спрямо застрояване, спрямо достъп до зелена система какви са тези показатели, за да се види дали в този квартал може повече да се строи. Целта е да могат градоустройствените решения да следват анализите“, каза експертът от „Екипът на София“.
По думите му, няма критерии, по които да е ясно кои улици ще се ремонтират и как са избрани. От „Екипът на София“ са стартирали съвместна работа с районите „Слатина“ и „Лозенец“, за изработка на пространствени анализи.
„Нашият екип има опит с това и ние използваме набор от различни критерии. Знаем, че голяма част от тротоарите имат нужда от обновяване, но е добре, когато ресурсът е ограничен да се фокусира само върху най-важните, най-приоритетните“, добави Калоян Карамитов.
По отношение на стратегията "София 2050“, която би направила от София адаптивен град, управляващ умело ресурсите си и включващ гражданите в решенията за бъдещето, Карамитов уточни, че са били изготвени два документа. Единият е за дългосрочната визия за София, а другият за няколко години напред.
„Сложихме конкретни мерки и проекти, които да бъдат осъществени, за да го няма това усещане, че всичко е много имагинерно, много далече и не ни засяга. Интересното е, че СОС прие едната – по-дългосрочната, което от една страна е добре, защото в него е заложено да се развива градския транспорт, а колите да бъдат оставени на заден план“, обясни Карамитов.
Според него, ремонтите на тротоарите трябва да започват от тези, които се намират около училища, детски градини и лечебни заведения. По думите му, тази инициатива вероятно ще се осъществи, тъй като е предвидено София да вземе заем от 50 млн. евро от ЕИБ, които ще бъдат насочени само към пешеходна инфраструктура.
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..