Тази година отбелязваме 145 г. от основаването на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Макар кулминацията на честванията да е през декември, през следващите месеци предстоят много събития. А те започнаха, защото един от акцентите е посветен на дарителите на библиотеката. В основното фоайе на сградата вече могат да се видят издания, дарени от фондация „Вера Ганчева”. Самата тя е била директор на Националната библиотека и в колекцията й могат да бъдат открити 350 заглавия от българската и шведската литература.
В основата си, създаването на библиотеките е акт на благотворителност. Осъзнавайки нуждата от културен и просветителски напредък, българите след Освобождението, събират пари, за да създадат библиотеки. А попълването на книжния фонд започва и продължава именно с предоставянето на издания от частни дарители. Националната библиотека също поддържа тази философия и както казва нейният директор доц. д-р Красимира Александрова, тя продължава 145 г. - от създаването си.
„По-впечатляващи са частните дарители. Даряват и колекционери, когато преценяват, че тяхната колекция ще бъде съхранена по-добре в библиотеката. Това е един от ключовите моменти, защото интелигентните хора, които имат отношение към книгата, към четенето, към съхраняването на книжовното богатство си дават сметка, че библиотеката е мястото, където се полагат най-добрите грижи за опазване на книгите“, добави доц. д-р Красимира Александрова.
Тя посочи, че експертизата за редките и ценни издания е задължителна.
Национална библиотека разполага с 8,5 млн. документа. Този огромен масив, предопределя и понякога отказва от дарение.
Директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова отбеляза, че не може да определи най-ценните дарения, защото не винаги библиографската стойност е важна.
„Аз особено се впечатлявам от деца, когато даряват и нашата програма „Осинови книга“, е един от примерите за това“, каза тя.
През настоящата година, когато Националната библиотека чества 145-ата си годишнина, в специално обособени витрини в основното фоайе на сградата на културната институция, ще бъдат представяни някои от най-значимите и ценни дарения през последните 5 години. Част тези от колекциите са на проф. Вера Ганчева, проф. Александър Чирков и проф. Иван-Асен Златаров.
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..