Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Купфер - търговски съветник към Посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria:

С 34% е нараснал българският износ на стоки към Австрия за първите 9 месеца на 2022 г.

Снимка: Advantage Austria

Австрия е вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България, с ниво на инвестиции от над 5 милиарда евро, по данни на Българската народна банка. 81% от австрийските компании оценяват положително митническоданъчната система у нас, а 12% са оптимисти за 2023 г., въпреки трудните времена в глобален план.

Австрийският износ на стоки към България от януари до октомври 2022 г. е нараснал с 37%, а българският износ на стоки към Австрия е с 34% повече за същия период. Това каза пред Радио София Филип Купфер - търговски съветник към Посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria.

„Имаме приблизително 350 австрийски фирми, с инвестиции от над 5 млрд. евро. Моите очаквания за българо-австрийските отношения са много добри. Живеем в предизвикателни времена, въпреки това, развитието на търговския обмен е много положителен и показва ръст от почти 40% и може би тази година ще постигнем границата от 3 млрд. търговски обмен между България и Австрия“, добави Филип Купфер.

Той обясни, че има няколко големи австрийски компании, които също възнамеряват в бъдеще да инвестират в България. Те са в секторите енергетика, металообработка и строителство. По думите му, трябва да се обръща внимание не само на новите фирми, които ще дойдат тук, но и на съществуващите, тъй като те са готови на нови инвестиции в страната.

На 17 януари Advantage Austria огласи резултатите от своята традиционна годишна анкета сред австрийските инвеститори в България, която оценява бизнес климата у нас. 19% от мениджърите, които са участвали в анкетата отчитат подобрение. Въпреки че 45% докладват влошаване, резултатите се считат за положителни, с оглед на икономическите трудности, вследствие на Covid-19, инвазията на Русия в Украйна и в условията на енергийна криза и криза на доставките.

„България има много силни страни, които може да предложи. Трябва да се спомене стратегическото местоположение, членството в Европейския съюз и съответно фондовете, които могат да бъдат използвани от фирмите. Според австрийските фирми последните 12 месеца и следващите 12 месеца се очертават да бъдат трудни. 47% от отговорилите в проучването мениджъри смятат, че бизнес климата ще се влоши“, каза Купфер.

По думите му, данъчната система и разходите за труд в България са атрактивни, а хората, които са в центъра на бизнеса са много добре квалифицирани.

Филип Купфер добави, че това, с което се сблъсква всеки ден, при разговорите си с ръководители на фирми е наличието на квалифицирана работна ръка. По думите му, дуалното обучение в Австрия е гръбначният стълб на австрийската икономика.

„Всички фирми се сблъскват с недостиг на служители. Затова с цел да помогнем на австрийските и международни фирми в България, преди 8 години започнахме проект, който се финансираше от Стопанската камара на Австрия, т.е. от австрийските данъкоплатци. Вече имаме повече от 1100 ученици в цялата страна. Те работят в 15 фирми и в същото време изучават теория в повече от 30 училища в цялата страна“, каза търговският съветник към Посолството на Австрия.

Голямата разлика между дуалното обучение на учениците в Австрия и България е, че австрийските ученици по време на цялото си обучение, прекарват между 70% и 80% от времето във фирмите. Те могат още от първия ден на обучението си да бъдат и на стаж във фирмите, докато в България, въз основа на законодателни пречки, учениците могат да работят само последните две години от обучението си, добави Филип Купфер.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43