Австрия е вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България, с ниво на инвестиции от над 5 милиарда евро, по данни на Българската народна банка. 81% от австрийските компании оценяват положително митническоданъчната система у нас, а 12% са оптимисти за 2023 г., въпреки трудните времена в глобален план.
Австрийският износ на стоки към България от януари до октомври 2022 г. е нараснал с 37%, а българският износ на стоки към Австрия е с 34% повече за същия период. Това каза пред Радио София Филип Купфер - търговски съветник към Посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria.
„Имаме приблизително 350 австрийски фирми, с инвестиции от над 5 млрд. евро. Моите очаквания за българо-австрийските отношения са много добри. Живеем в предизвикателни времена, въпреки това, развитието на търговския обмен е много положителен и показва ръст от почти 40% и може би тази година ще постигнем границата от 3 млрд. търговски обмен между България и Австрия“, добави Филип Купфер.
Той обясни, че има няколко големи австрийски компании, които също възнамеряват в бъдеще да инвестират в България. Те са в секторите енергетика, металообработка и строителство. По думите му, трябва да се обръща внимание не само на новите фирми, които ще дойдат тук, но и на съществуващите, тъй като те са готови на нови инвестиции в страната.
На 17 януари Advantage Austria огласи резултатите от своята традиционна годишна анкета сред австрийските инвеститори в България, която оценява бизнес климата у нас. 19% от мениджърите, които са участвали в анкетата отчитат подобрение. Въпреки че 45% докладват влошаване, резултатите се считат за положителни, с оглед на икономическите трудности, вследствие на Covid-19, инвазията на Русия в Украйна и в условията на енергийна криза и криза на доставките.
„България има много силни страни, които може да предложи. Трябва да се спомене стратегическото местоположение, членството в Европейския съюз и съответно фондовете, които могат да бъдат използвани от фирмите. Според австрийските фирми последните 12 месеца и следващите 12 месеца се очертават да бъдат трудни. 47% от отговорилите в проучването мениджъри смятат, че бизнес климата ще се влоши“, каза Купфер.
По думите му, данъчната система и разходите за труд в България са атрактивни, а хората, които са в центъра на бизнеса са много добре квалифицирани.
Филип Купфер добави, че това, с което се сблъсква всеки ден, при разговорите си с ръководители на фирми е наличието на квалифицирана работна ръка. По думите му, дуалното обучение в Австрия е гръбначният стълб на австрийската икономика.
„Всички фирми се сблъскват с недостиг на служители. Затова с цел да помогнем на австрийските и международни фирми в България, преди 8 години започнахме проект, който се финансираше от Стопанската камара на Австрия, т.е. от австрийските данъкоплатци. Вече имаме повече от 1100 ученици в цялата страна. Те работят в 15 фирми и в същото време изучават теория в повече от 30 училища в цялата страна“, каза търговският съветник към Посолството на Австрия.
Голямата разлика между дуалното обучение на учениците в Австрия и България е, че австрийските ученици по време на цялото си обучение, прекарват между 70% и 80% от времето във фирмите. Те могат още от първия ден на обучението си да бъдат и на стаж във фирмите, докато в България, въз основа на законодателни пречки, учениците могат да работят само последните две години от обучението си, добави Филип Купфер.
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..