На 20 януари 2023 г. ще се проведе второто издание на фестивала за дигитални технологии Shapeshift Talks. Идеята му е да покаже какво можем да постигнем чрез дигиталните технологии във всички аспекти на живота, както и да се разясни развитието им - дали дават повече възможности, отколкото предизвикателства.
Есенцията на събитието е да приближим публиката до промените, които се случват в технологиите и дигиталната еко системата, каза пред Радио София Мария Тодорова - собственик на дигитална рекламна агенция. Тя работи за глобални клиенти в цял свят, включително за Twitter.
„Тази трансформация се случва изключително бързо. Като екип, ние следим постоянно всички нови трендове в областта и не смогваме да трансформираме цялата промяна, която постоянно настъпва. Решихме, че чрез такива разговори ще започнем да разбираме малко повече накъде върви света. Промяната е тук и е много важно за всички нас да се адаптираме“, добави Тодорова.
Тя обясни, че фестивалът за дигитални технологии засяга теми във всички сфери на живота.
„Хората се страхуват накъде върви света. Аз лично съм позитивно настроена. Нищо различно не се случва от въпросите, които винаги са били пред човечеството, просто имаме едни нови инструменти и изцяло от нас зависи как ще ги използваме“, уточни Мария Тодорова.
Тя смята, че чрез изкуствения интелект, механичната работа ще изчезне. Ще изчезнат и различни професии.
Според експертите, творческите професии, са сред тези, които няма да изчезнат, както и архитектура, дизайн, ландшафтна архитектура, медицина. Възможно е изкуственият интелект в медицината да спомогне за профилактиката на редица болести и лечението им в много ранен етап, но там, където е необходимо холистично лечение, например психичните заболявания и състояния – не.
„Смятам, че изкуственият интелект би трябвало да замени механичната работа, която е в тежест на всеки един специалист, независимо дали той е артист, дизайнер хирург или архитект, но пък ще даде възможност това време да бъде употребено за повече оригинални идеи, за повече мислене в посока как да направя следващата професионална стъпка, т.е. да бъда иноватор“, каза Мария Тодорова.
Тя добави, че независимо от професията, творческото начало е заложено в човека. Необходимо е образователната система, както у нас, така и по света, да погледне на всяко дете индивидуално.
В началото на месец юни предстои тридневен международен форум Shapeshift. Той ще включва и изложби, уъркшопи с лекторите, както и филмова и вечерна програма, добави Мария Тодорова.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..