Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Тодорова - собственик на дигитална рекламна агенция:

Промяната в дигиталния свят е тук и е много важно за всички нас да се адаптираме

Снимка: Pixabay

На 20 януари 2023 г. ще се проведе второто издание на фестивала за дигитални технологии Shapeshift Talks. Идеята му е да покаже какво можем да постигнем чрез дигиталните технологии във всички аспекти на живота, както и да се разясни развитието им - дали дават повече възможности, отколкото предизвикателства.

Есенцията на събитието е да приближим публиката до промените, които се случват в технологиите и дигиталната еко системата, каза пред Радио София Мария Тодорова - собственик на дигитална рекламна агенция. Тя работи за глобални клиенти в цял свят, включително за Twitter.

„Тази трансформация се случва изключително бързо. Като екип, ние следим постоянно всички нови трендове в областта и не смогваме да трансформираме цялата промяна, която постоянно настъпва. Решихме, че чрез такива разговори ще започнем да разбираме малко повече накъде върви света. Промяната е тук и е много важно за всички нас да се адаптираме“, добави Тодорова.

Тя обясни, че фестивалът за дигитални технологии засяга теми във всички сфери на живота.

Хората се страхуват накъде върви света. Аз лично съм позитивно настроена. Нищо различно не се случва от въпросите, които винаги са били пред човечеството, просто имаме едни нови инструменти и изцяло от нас зависи как ще ги използваме“, уточни Мария Тодорова.

Тя смята, че чрез изкуствения интелект, механичната работа ще изчезне. Ще изчезнат и различни професии.

Според експертите, творческите професии, са сред тези, които няма да изчезнат, както и архитектура, дизайн, ландшафтна архитектура, медицина. Възможно е изкуственият интелект в медицината да спомогне за профилактиката на редица болести и лечението им в много ранен етап, но там, където е необходимо холистично лечение, например психичните заболявания и състояния – не.

„Смятам, че изкуственият интелект би трябвало да замени механичната работа, която е в тежест на всеки един специалист, независимо дали той е артист, дизайнер хирург или архитект, но пък ще даде възможност това време да бъде употребено за повече оригинални идеи, за повече мислене в посока как да направя следващата професионална стъпка, т.е. да бъда иноватор“, каза Мария Тодорова.

Тя добави, че независимо от професията, творческото начало е заложено в човека. Необходимо е образователната система, както у нас, така и по света, да погледне на всяко дете индивидуално.

В началото на месец юни предстои тридневен международен форум Shapeshift. Той ще включва и изложби, уъркшопи с лекторите, както и филмова и вечерна програма, добави Мария Тодорова.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50