Христо Йоцов и Мишо Йосифов за проекта си Йо-йо:
"Името на проекта извън йойото на връв е свързано с това, че всичко трябва да има идея, кауза, за която да се говори на интервютата. Иначе групата сме той и аз (Христо). "Арт Месинджърс" на Арт Блеки е била такава група-люпилня за музиканти и това е втората ни платформа като проект. По-лесно е двама души да намерят свободна дата за гиг, другите могат да комбинират, като Шибил Бенев например.
На първия запис участват Арнау Гарофе и Стив Хамилтън - и двамата живеят тук по една и съща причина (cherchez la femme). И разбира се, басистът Борис Таслев. Арнау се внедри изключително бързо, вече казва, че не е от Барселона, а от Павлово."
Всяка част от Йо-Йо има страхотни колаборации - Христо Йоцов с Марио Станчев на премиерата на албума им в почит на Телониъс Монк в Операта в Лион, Мишо Йосифов - от 2014 на турнета с "Пинк Мартини" от Операта в Сидни до Роял Албърт Хол, заедно с Митко Карамфилов. (Смеят се: "Пинк Мартини скоро ще е българска група!")
"На 25 в София лайв клуб от 8 вечерта е представянето на албума. Той е удоволствие, вече сме във фаза от живота, в която удоволствието е важно, да си създаваме радост от свиренето, от живота. Това е музика, която залага на импровизациите, пиесите не са в радиофоничен формат. Майсторството, музикантлъка са по-важни!
Като станах джаз-музикант, мислех, че ще ходя всяка седмица до Щатите. Сега трябва да се примирим, че сме местни музиканти, трудно е да продаваме дори и в Румъния и в Северна Македония. Българин не може да припари на фестивал, трябва да има Експорт-офис. В момента нещата са вулгарно-комерсиализирани, джаз-музикантите се маргинализирани." (Христо)
"Със сигурност не е лесно. Много от младите почнаха да отиват на Запад. Някои се забъркват в разни проекти с колеги и приятели, но все още няма нещо на голямата сцена." (Мишо)
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..