Приемната грижа за деца, макар и временна мярка, е доказала своята значимост и важност. Тя е най-близка до семейната форма и предоставя всичко необходимо за правилното и пълноценно развитие на детето като личност.
Приемните родители обаче нямат социална сигурност, защото са на граждански договор. Тази дейност продължава да се финансира не от държавата, а на проектен принцип.
Това обясни пред Радио София Диана Минчева, ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца":
„След настаняването в приемно семейство наблюдаваме страхотен напредък в общото развитие, това впечатлява и семейството, и нас, специалистите. Наваксват се дефицити от миналото. Започва се с физическите данни, детето преживява първата прегръдка, първите игри, усмивки. Изобщо, индивидуалният модел на обгрижване е много по-различен от този в институциите.“
Най-честият профил на приемно семейство се оформя от хора на средна възраст, със средно образование, от малки населени места, които вече са отгледали своите биологични деца.
През 2022 г. Центърът по приемна грижа към фондация "За нашите деца" е съдействал за настаняването на 32 деца настанени в 24 семейства.
Диана Минчева разясни процедурата за одобряване на семейство за приемна грижа. И подчерта, че за съжаление се наблюдава се отлив, семействата са демотивирани, пред тях има много предизвикателства. Сред тях е неуважението на професията приемен родител. Някои хора виждат в такива семейства печалбари.
Услугата може да е краткосрочна – до 1 година, при временни трудности на биологичното семейство, и дългосрочна.
По думите на Минчева приемното семейство изпълнява ролята на родител, но не поема пълните родителски права – това е в прерогативите на държавните институции и органи.
Профилът на доброволните приемни семейства не се различават много от професионалните.
НПО-секторът провежда свои кампании за популяризирането на тази дейност и набирането на приемни родители, но е нужда национална кампания, допълни още Минчева.
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Атмосферата ще е неустойчива и още около обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°,..
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..