Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца с приемни родители са най-близко до семейната среда

Има отлив от кандидати за приемно семейство, отбеляза Диана Минчева от фондация "За нашите деца"

Снимка: архив

Приемната грижа за деца, макар и временна мярка, е доказала своята значимост и важност. Тя е най-близка до семейната форма и предоставя всичко необходимо за правилното и пълноценно развитие на детето като личност.

Приемните родители обаче нямат социална сигурност, защото са на граждански договор. Тази дейност продължава да се финансира не от държавата, а на проектен принцип.

Това обясни пред Радио София Диана Минчева, ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца":

„След настаняването в приемно семейство наблюдаваме страхотен напредък в общото развитие, това впечатлява и семейството, и нас, специалистите. Наваксват се дефицити от миналото. Започва се с физическите данни, детето преживява първата прегръдка, първите игри, усмивки. Изобщо, индивидуалният модел на обгрижване е много по-различен от този в институциите.“

Най-честият профил на приемно семейство се оформя от хора на средна възраст, със средно образование, от малки населени места, които вече са отгледали своите биологични деца.

През 2022 г. Центърът по приемна грижа към фондация "За нашите деца" е съдействал за настаняването на 32 деца настанени в 24 семейства.

Диана Минчева разясни процедурата за одобряване на семейство за приемна грижа. И подчерта, че за съжаление се наблюдава се отлив, семействата са демотивирани, пред тях има много предизвикателства. Сред тях е неуважението на професията приемен родител. Някои хора виждат в такива семейства печалбари.

Услугата може да е краткосрочна – до 1 година, при временни трудности на биологичното семейство, и дългосрочна.

По думите на Минчева приемното семейство изпълнява ролята на родител, но не поема пълните родителски права – това е в прерогативите на държавните институции и органи.

Профилът на доброволните приемни семейства не се различават много от професионалните.

НПО-секторът провежда свои кампании за популяризирането на тази дейност и набирането на приемни родители, но е нужда национална кампания, допълни още Минчева.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59