Френският журналист Бернар Льоконт (р. 1949 г.) зарадва българските читатели и почитатели на документалната литература с поредно издание, посветено на съветската история отпреди падането на Берлинската стена.
„КГБ. Истинската история на съветските тайни служби“ е своеобразно продължение на неговия най-популярен труд „Тайните на Кремъл“, а издателство „Кръг“ го предлага на българския пазар в превод на Гриша Атанасов.
„Връзката между книгите е явна – историята на Съветския съюз е неразривно свързана с историята на КГБ - Комитета за държавна сигурност. – обясни пред Радио София Атанасов. - Дори и с различни имена винаги става дума за тайните служби за държавна сигурност.“
Според Льоконт тези служби са различни от разузнавателните служби на демократичните страни. КГБ (и предишните ЧК и т.н.) не е служба за събиране на информация и за противодействие на чуждите разузнавателни служби, а преди всичко – репресивна машина. Така е замислена още в първите дни след Октомврийската революция – служба за потискане и унищожаване на инакомислещите, на опозицията, по-късно – на дисидентите.
Историците още спорят какви точно са били критериите за масовите убийства, за чистките през 30-те години на ХХ век, обясни още Гриша Атанасов. В кратък момент на отваряне на документи на КГБ в началото на 90-те години някои изследователи са се добрали до материали, от които се вижда, че навремето са били определяни квоти за разчистване по райони.
Често репресиращите след това са били репресирани.
„Това не е нова, но тази книга е насочена към по-младите поколения и разкрива исторически истини прегледно и увлекателно. Най-полезното в книгата са ключовете към съвременността, към това, което Русия прави в момента и нейните тайни служби“, допълни преводачът.
В книгата са описани 16 от най-ярките истории, свързани с КГБ не само в Русия, но и в чужбина.
Вижте още:
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..