Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР отбелязва 88 години от своето създаване

Снимка: Радио София

На 25 януари 2023 г. се навършват 88 години от създаването на БНР и по традиция годишнината ще бъде отбелязана с тържествена церемония по връчване на Годишните награди и на голямата награда "Сирак Скитник". Те се определят от Обществения съвет на БНР, а церемонията е тази вечер от 19 ч. и ще се излъчва на сайта на радиото bnr.bg.  Подробности пред Радио София разказа Радина Велчева - председател на ОС на БНР.

"Аз съм човек, който се влюби до уши в радиото във всякакъв смисъл. Бях още студентка на 21 години, когато за пръв път с тогавашния създател на нашия проект Студентско радио "Гага" прекрачих прага на старата къща. Преди 30 години реално съм влязла тук и нещата, които ме научи радиото до ден днешен, сякаш на подсъзнателно ниво направо генетично се врязаха в мен. Това е на първо място дисциплината и работата в екип", сподели Велчева.

Относно работата си в Обществения съвет на БНР тя отбеляза:

"Изключителна чест е да работиш с такива хора, в същото време едно спокойствие лъха, изработихме вътре един маниер на работата в ОС, при който всеки говори спокойно и чува другия какво казва. Всеки имаше различни гледни точки, когато коментирахме номинациите за "Сирак Скитник", но в същото време бяхме единодушни в избора".

По думите й в големите градове радио се слуша изключително много, колкото и да се твърди, че тази медия няма да просъществува. Относно наградата тя каза, че в нея се отчита едно стабилно обществено положение на това, което е дал и това, което остава след човека, който се награждава.

"Редакция от един град предлага друг, което е изключително колегиално. Защото да предложиш хора, които смяташ, че са по-достойни от теб е нещо много колегиално, много работещо. Според мен, във век като нашия, в трябва да показваме една толерантност и признание за всеки един, който е допринесал за това. Регионалните радиостанции на БНР допринасят изключително много за развитието на радиото. Видях го и в номинациите и в отношението на колегите от това, което се случва", посочи Велчева.

Тя допълни:

"Ако всички ние сме приели радиото в сърцето си като една кауза, ние сме длъжни да представяме нещата в политически, икономически и всякакъв аспект по начин, по който хората да ни разбират и да ни имат доверие".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03