Кулата е открита през 1949 година, като през 50-те години на миналия век са направени археологически проучвания. Идеята е била тя да бъде вписана в новата сграда, която се е строяла на ъгъла на ул. "Екзарх Йосиф" и бул. "Мария Луиза", която сграда тогава е трябвало да бъде на станен Музея на София, но това не се случва.
Съоръжението е част от втория строителен крепостен пояс на Сердика, като някои автори го свързват с Юстиниян Първи. Тя е имала отбранителна функция с оглед защитата на населението в рамките на крепостта.
"Кулата е запазена в автентичната си височина, разбира се направена е консервационна запечатка както навсякъде. Тя така или иначе се намира в закрито пространство и на нея не й влияят климатичните условия", каза Иванов.
Той сподели, че идеята е тръгнала от това да се обнови експозицията на две витрини в района и така са решили да представят кулата по малко по-модерен и иновативен начин. Целта е да се привлече най-вече младата публика. За хората в неравностойно положение, в случая с нарушено зрение, ще бъдат създадени текстове на брайлов език.
"Този продукт ще бъде доста иновативен и интерактивен. Идеята е освен да гледаме 3D-то ние да можем да правим някои неща, да не стоим статично. Един вид ще атакуваме кулата или ще строим стената. Ще заснемем и въоръжение, което да бъде представено на екран", посочи Иванов.
Крайният срок на проекта е до края на 2023 година, но идеята е ако има възможност той да бъде открит на деня на София, който е на 17 септември.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..