В рубриката "Младите легенди" говорим с Емилия Тончева за премиерата на 30 януари на танцовия пърформънс Shift:
"Образованието ми започна от НАТФИЗ, но се възползвах от стипендия в Central Academy of Drama в Пекин. С танци започнах да се занимавам като дете, от латиноамерикански, през хипхоп, съвременен танц и балет. Животът си знае своето и като започна пандемията се върнах към танците.
Беше трудно, голямо предизвикателство. Тествах доколко мога да се справя. Всички си помагахме. Придобих различен поглед върху света, видях хора от бившия СССР, Африка, бе доста отрезвително да видиш как са обърнати към Китай. Да се учи актьорство на китайски не е рационален избор. Но щом съм успяла в главна роля в актьорския изпит във втори курс, няма какво да ме изплаши.
Сегашният спектакъл ме завърна към желанието да стана хореограф. Започнах да събирам различен опит от хореографите в НБУ. Интересът ми към механизмите ме доведе до финансиране от НФК.
Имаме освен мен още двама танцьори, музиката е на Кърт колев, за пръв път пише музика за сценично парче. Имаме 3Д модели, които се прожектират върху нас. Изглеждаме технологично, неживото е важна част от пърформънса. Границата е между живота и безсмъртието. Идеята е до какво ще доведе технологичното развитие на Земята. Напреднали технологично и може би осакатени емоционално.
Искам да се говори повече за тази тема. Усещам, че гледаме късогледо. По-големият проблем са опитите да не се остарява, да се превърне човекът в бог. Не съм фен на изкуството, което сочи с пръст и се опитва да те манипулира емоционално. Обичам задълбочаването не само в актуалното, но и една крачка напред."
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..