Ето и студенти от МГУ, които споделят как усещат предстоящата му 70-а годишнина:
Явор Иванов, 3 курс:
"Бях декан за един ден, беше доста горещ стола. Усеща се силата на деканската позиция. Трудно е, ако не се полагат усилия. Но винаги лекторите са ми оказвали помощ. Трудността идва от нежеланието да се учи.
Още от малък исках да уча геология. Строителството и инженерната геология вървят ръка за ръка. Сбъднах си детската мечта. На мен ми се преподава, мисля да опитам с магистратура и докторантура. Приложно мисля за проучвания за строежи на сгради и доставяне на вода. Ако не бяха специалистите от нашия университет, сигурно нямаше да се разреши водната криза в Своге.“
Карина Гелова, стипендиант на фондация "Лъчезар Цоцорков":"Магистър съм по индустриален мениджмънт, излизам като инженер и мениджър. Лятото бях на стаж, като бакалавър по управление на ресурси и производствени системи веднага подписах договор. Сега сестра ми се записа същата бакалавърска програма и вече ме надминава. Тук самата общност я мотивира. Дори и за 5 минути си излизаш с ново знание.
Казаха ми - каквото и да запишеш, ще имаш успех. Трудно е, за успех трябва да полагаш усилия. Всеки може да започне да учи, важно е да има желание. Преподавателят може по 10 начина да ти обясни, докато е сигурен, че е разбран.
Мотивирана съм, мисля, дали да не запиша още една магистратура, университетът предразполага. МГУ ни е като втори дом. Студентите са по-мотивирани. Ученето тук дава самочувствие."
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..