Ето и студенти от МГУ, които споделят как усещат предстоящата му 70-а годишнина:
Явор Иванов, 3 курс:
"Бях декан за един ден, беше доста горещ стола. Усеща се силата на деканската позиция. Трудно е, ако не се полагат усилия. Но винаги лекторите са ми оказвали помощ. Трудността идва от нежеланието да се учи.
Още от малък исках да уча геология. Строителството и инженерната геология вървят ръка за ръка. Сбъднах си детската мечта. На мен ми се преподава, мисля да опитам с магистратура и докторантура. Приложно мисля за проучвания за строежи на сгради и доставяне на вода. Ако не бяха специалистите от нашия университет, сигурно нямаше да се разреши водната криза в Своге.“
Карина Гелова, стипендиант на фондация "Лъчезар Цоцорков":"Магистър съм по индустриален мениджмънт, излизам като инженер и мениджър. Лятото бях на стаж, като бакалавър по управление на ресурси и производствени системи веднага подписах договор. Сега сестра ми се записа същата бакалавърска програма и вече ме надминава. Тук самата общност я мотивира. Дори и за 5 минути си излизаш с ново знание.
Казаха ми - каквото и да запишеш, ще имаш успех. Трудно е, за успех трябва да полагаш усилия. Всеки може да започне да учи, важно е да има желание. Преподавателят може по 10 начина да ти обясни, докато е сигурен, че е разбран.
Мотивирана съм, мисля, дали да не запиша още една магистратура, университетът предразполага. МГУ ни е като втори дом. Студентите са по-мотивирани. Ученето тук дава самочувствие."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..