"Езерото Панчарево е гражданска кауза. Борим се от 2017 година и по наша инициатива се направи междуведомствена комисия от 17 различни ведомства, за да се обследва какво е състоянието на езерото. Установено е, че в него има 1/5 по-малко вода, отколкото по паспорт би трябвало да има. Това е заради наносите, които се вливат от река Бистришка и от язовир Искър".
Това каза пред БНР Галина Бел (▼) от Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне по казуса с Панчаревското езеро, което от години се заблатява и не може да бъде почистено. Отговорностите са поделени между три министерства и Столичната община.
Мястото не е почиствано основно от 1981 година, когато там се провежда Световно първенство за младежи по академично гребане. Еколози смятат, че ако то се зариби, може да бъде поизчистено. Това обаче може да създаде напрежение с любителите на риболова. 12 млн. лева са необходими за почистването, каза в предаването "Преди всички" депутатът от "Български възход" проф. Даниела Дашева.
По думите на Галина Бел преди две години са одобрени 180 000 лева за изработка на идеен и работен проект за почистване на езерото, който обаче още не е реализиран и ако изтече срокът за неговото изпълнение, ще се наложи да бъде актуализиран.
Решаването на проблема се бави заради прехвърлянето му от кабинет на кабинет и кадрови смени в отговорните ведомства.
"Няма да оставим проблема нерешен. С гражданска активност се опитваме да спасим нещо, което е ценно не само за Панчарево и Кокаляне, но и за спорта, и за софиянци. И както се борим за тези неща, разбираме, че има инвестиционно намерение от фирма, закупила имот до водите на езерото, от страната на Герман, за хотел с 50 стаи плюс друга постройка, плюс паркоместа. Ако там трябва да преминават камиони, какво ще стане с велоалеята, за която бяха похарчени 1 млн. лева".
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл в интервюто на Лора Търколева с Галина Бел.
Вижте още:
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...