Потребителската такса от 2,90 лв. за посещение при лекар трябва да бъде увеличена. Последното ѝ определяне с Постановление на Министерския съвет е било през 2012 година. Тогава таксата се е равнявала на 1% от минималната работна заплата.
За актуализация на таксата за посещение в лекарския кабинет първи повдигнаха темата личните лекари (ОПЛ).
"Не може лекар да преглежда на цената на един трамваен билет”, твърди д-р Николай Брънзалов, който е зам.-председател на УС на БЛС. Според него по-високата такса би повишила качеството на услугата, тъй като заради липса на средства част от лекарите нямат медицинска сестра.
Джипитата в България които работят по договор с НЗОК са 3950, като средно те лекуват по 1711 души.
От БЛС са изчислили, че в момента средната възраст на общопрактикуващите лекари е 58-59 години, а 25% са в пенсионна възраст. 800 хиляди българи от 3891 населени места у нас нямат достъп до личен лекар.
„Въпросът с потребителската такса е уреден в чл. 37 на Закона за здравното осигуряване. Там се казва, че всеки пациент трябва да заплаща такава такса при посещение на лекар, в болница или при зъболекар. Непроменената такса не отразява нито инфлацията през тези години, нито повишените разходи за издръжка на един кабинет“, отбеляза пред Радио София д-р Ваня Добрева, ОПЛ.
Тя припомни, че има групи хора и пациенти, които са освободени от потребителска такса. И никой не компенсира лекарите за труда им с такива лица.
„Не сме поставяли искане с конкретна сума за актуализацията на таксата. Размерът ще бъде определен от Министерския съвет. Но тя категорично трябва да бъде повишена“, допълни д-р Добрева.
Тя припомни, че има проблем и с кадрите. Малко са младите лекари, които се насочват към общата медицина. За това значение има не само заплащането, но и натовареността, административната и несвойствена дейност на ОПЛ.
От пациентски организации „Заедно с теб” възразяват и дари настояват потребителската такса да отпадне напълно.
„Към нас се обърнаха много разтревожени пациенти, които се притесняват от искането на някои лични лекари потребителската такса да бъде увеличена до 8 лева - заяви пред Радио София Пенка Георгиева от пациентски организации „Заедно с теб“. – Безпокоят се, че така ще се ограничи достъпът до здравни услуги, и това ще доведе до влошаване на здравния статус не само на хроничноболни, но и на хора с остри състояния.“
Според Георгиева през 2012 година разходите на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ (личните лекари) са били приблизително 2,66 млрд. лева, докато за 2022 година те са били над 6 милиарда.
Пациентските организации не приемат и другия довод на джипитата – таксата да предпазва системата от свръхползването на услуга, защото експерти се стремят да се обърне пирамидата и болните да бъдат (из)лекувани в доболничната, а не в скъпата болнична мрежа от медици и центрове.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..