Нова, генна терапия при хемофилия B беше одобрена и от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата и препоръчана за одобрение от Комитета по лекарствените продукти в хуманната медицина към Европейската агенция по лекарствата (EMA).
Лекарите са единодушни, че терапията може да предизвика революция в лечението на това заболяване.
Одобрената от ЕМА терапия се прилага инжекционно, при това еднократно, след което болният се смята за излекуван
„Хемoфилията винаги е била във фокуса на всички възможни проучвания за генна терапия, защото ефектът в един-единствен ген води до болестта. Идеята е, че ако заменим този ген, организмът ще спре проявите на болестта“, обясни пред Радио София д-р Атанас Банчев, който е координатор на Експертния център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Концепцията е свързана с капсуловане на заместителя в неболестотворен за човека вирус, който се инжектира венозно.
„Вирусът стига до черния дроб, намира клетка приемател и кара клетъчните ензимни системи този ген да го разпознават като свой. Оттам нататък, ако всичко върви както трябва, организмът започва да произвежда липсващия фактор за кръвосъсирване“, допълни д-р Банчев.
Втори път няма да е нужна подобна процедура, но особеното е, че само около 50 на сто от болните са подходящи за този вид терапия.
Клиничните проучвания продължават.
Засега деца не се включват в изследванията на новата терапия.
Очаква се до 2 години тя да се прилага и при българските пациенти.
В България общо около 700 човека страдат от хемофилия. От тях около 20% са с хемофилия B. 50% от боледуващите са с тежка форма, което прави около 50-60 човека, на които новата терапия може да промени живота.
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.