Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители и учители имат и резерви към безплатните учебници до XII клас

Снимка: Архив

Всички ученици от I до XII клас ще ползват безплатни учебници от началото на 2024/25 учебна година.

Това решиха депутатите като приеха на второ четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

В момента само учениците до VII клас не купуват учебниците си.

Искането държавата да осигури учебници за всички деца е на БСП, но беше подкрепени и от други партии.

Отчитайки инфлационния индекс, необходимите средства за безплатни учебници от VIII до XII клас са около 80 млн. лв. за първата учебна година от прилагане на закона и по 8 млн. лв. за втората и третата година от ползването на учебниците, според изчисленията на вносителите.

Как приемат новата мярка, вписана и в закон, родители и ръководители на учебни заведения, дали с безплатните учебници образованието у нас ще стане още по-достъпно и качествено?

Това се опита да разбере Невена Николова и за целта разговаря с Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация “Родители“ и с директора на 119-о СУ „Академик Михаил Арнаудов“ Диан Стаматов.

Според Алексиева в днешно време при това богатство на източници на информация учебниците са само едно от средствата за усвояване на знания.
Освен това децата се нуждаят и от усвояване на умения в училище.

Трябва да се извървят още стъпки за по-добро образование, допълни Яна Алексиева.

Голяма група родители са доволни от решението за безплатни учебници, отбеляза Диан Стаматов. 

От друга страна, обаче, има ученици, за които не наличните учебници в момента са основната база за самоподготовка. 

Затова от Съюза на работодателите в образованието са предложили по-гъвкава възможност и предоставяне на кодове за безплатен достъп до електронни учебници.
До есента на 2024 година нещата много може да са се променили, така че решението на депутатите след 15 месеца може да изгуби от практичната си стойност.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54