Как да говорим с партньора, за да бъдем разбрани? Съветите на психолога и психотерапевт Биляна Вълчева:
"От 6 клас се роди идеята, че искам да съм психолог, но от 2009 съм дипломиран. Работя с хиляди хора. Работя със семейства и с деца. Всичко е общ кръг, в който се въртим. Емоциите ни и разболяват, но и ни помагат да оздравеем.
Често травмата води до конфликт. Носим нашите травми от предишните семейства. Терапевтите сме преводачи - и двамата казват едно и също, но по различен начин."
Любов, доверие и свобода са в основата на добруването между двама - споделя Биляна Вълчева. И продължава: "Ако имам травма, която не изразявам, това е моментът. Всеки реагира по различен начин. Добър тон дава писането на писмо - описваш ситуацията. И накрая - една благодарност. Без любов няма и гняв.
Какво давам, а не само какво получавам. Повече мъжко в женското и повече женско в мъжкото. Не бива да преобладават повече женските качества в мъжа и обратното. Трябва изразяване и съгласуване между двамата. Срещайки партньор, израстваме с него. Водеща е нуждата.
Аз не съм половин човек, за да намеря още една половина до себе си. Ако давате и имате очаквания, трябва да видите откъде идват те. Често става дума за неосъзнат процес. Ако нещо ни притеснява, то е добре да се изрази.
Подходящи партньори винаги има. Ако имаме нужда от силен партньор и сме борбени, какво - криле ли да му пораснат? Да бъдем честни, с топла категоричност."
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..