От 7 до 14 февруари отбелязваме Седмицата на вродените сърдечни малформации. По този повод в Националната кардиологична болница в София вече се провеждат дни на безплатни прегледи за навършили пълнолетие пациенти с такива заболявания.
Интересът е голям, тъй като Здравната каса не заплаща за преглед при детски кардиолог, когато човек навърши 18 години, а точно този специалист познава най-добре състоянието му, разказа пред БНР проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология. Тя припомни, че няма точни данни за броя на хората с вродени сърдечни заболявания у нас, както и че не при всички за болестта се разбира при раждането.
„Ранната диагноза е от ключово значение за пациентите с вродени сърдечни малформации. Това е нещо, към което се стремим до 6-месечна възраст да се извърши компетентен кардиологичен преглед на всяко дете. Да се каже дали е здраво, или му има нещо“.
Проф. Анна Кънева защитава искането на детски кардиолози за включване на изследването ехокардиография в профилактичните прегледи на бебетата до навършване на 6 месеца. Част от новородените, изписани като здрави, имат вродено сърдечно заболяване, за което се разбира на по-късен етап.
У нас все още няма регистър на хората с вродени сърдечни заболявания, но според статистиката 1% от живородените бебета имат такава малформация. В момента заболяванията на тези пациенти се определят с 300 различни кода по международната класификация на болестите.
От Дружеството на кардиолозите преди няколко месеца поискаха да се разреши и на детските кардиолози да проследяват и обгрижват пълнолетните хора с такива заболявания и това да бъде заплащано от Здравната каса.
От друга страна броят на детските кардиолози у нас намалява. И повечето от тях съчетават специалността с педиатрия, за да могат да се издържат.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..