Емисиите от транспорта често са свързани и с праха, с фините прахови частици (ФПЧ) в София. Прах, пясък, кал, сол допълнително се разпръсват от автомобилите и според изследвания увеличават с 50% замърсителите от горивните процеси.
Редовното миене на улиците ще доведе до ефективно намаляване на ФПЧ и по-здравословна среда.
Това изтъкна пред Радио София Драгомира Раева от сдружение „За Земята“.
Снимка: БГНЕС
От екологичната организация за подготвили доклад „Пространствено базирани сценарии за въвеждането на зони с ниски емисии в Столичната община“. В него са разгледани и сравнени два основни варианта на Зоните с ниски емисии за транспорт: предложения през лятото от Столичната община и алтернативното предложение, базирано на експертни мнения.
Усилията в София трябва да са средоточени към подчертаване на предимствата на обществения транспорт – той да е най-бърз и удобен за придвижване, допълни Раева. За целта трябва спешно да се обнови маршрутната мрежа, за да отговаря на нуждите на потоците от пътници, да се оптимизира графика на превозните средства, за да няма струпване в едни моменти, за сметка на други часове, когато дълго се чака по спирките.
В сравнение с други части на страната, в София има немалко модерни и „умни“ светофарни уредби, но Центъра за градска мобилност сякаш няма желание да използва пълния им потенциал.
Нощният обществен транспорт трябва са е върне от общината, а придвижването „до поискване“ с довеждащи до метрото електробуси да не остане само пилотен проект.
Снимка: Георги Нейков
Ефект от т.нар. „Зона 30“ почти не се усеща, защото само се поставиха табели за придвижване със скорост до 30 км/ч,, но те не бяха допълнени с модулатора на трафика на самото пътно платно. Пожеланието не бе обезпечено с нужното, за да се изпълнява, каза още Раева. По думите ѝ мярката иначе е добра и трябва да обхване по-голяма част от столицата. Така трафикът става по-проводим, без задръствания и по-безопасен.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..