Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достатъчно адекватни ли сме в интернет, за да защитим себе си, децата си?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


През февруари, над 140 държави от всички континенти отбелязват за 20-и път Международния ден за безопасен интернет. Целта е да си направим равносметка какво сме постигнали и дали вършим достатъчно, за да осигурим по-безопасно ползване на интернет за себе си и за децата си.

По темата, миналата година, Георги Апостолов, координатор тогава на Националния център за безопасен интернет, коментира пред БНР, че в много държави развиват собствени програми и начини на противодействие и обучение на деца, родители и учители, но нещата се движат с много бавна скорост. Другата важна особеност, която създава проблем е, че с широкото навлизане на интернет, хората започват да го приемат за даденост и децата в училище могат да кажат наизуст какви са рисковете, но както и възрастните, не могат да разпознаят тези рискове. Липсва и подготовка да се правят адекватни действия, за да защитим себе си.

Работата на Националния център за безопасен интернет, датира от 16 години. През декември миналата година, той бе застрашен да затвори врати, поради липса на съфинансиране.

Благодарение на българска компания по кибер сигурност, той ще продължи своята работа поне още 6 месеца – за толкова е осигурено финансирането му. От Асоциация "Родители" апелират да се намери спешно финансиране от държавата.

Антоанета Василева от асоциацията дава пример от нейната практика като експерт, от август миналата година, със случай на момиче, което се запознава с мъж в мрежата и си разменят голи снимки. Той се представя за 15 годишен, тя е на 14. Когато успяват да се видят на живо, момичето установява, че срещу нея стои мъж на 30 години. Уплашена, въпреки, че изтрива снимките и акаунта си, той продължава да я преследва и натискът върху нея се увеличава, като впоследствие той качва всички снимки на страница в интернет.  Майката на момичето разбира всичко и търси съдействие от Националния център и оттам успяват да свалят страницата.

Но ако Националния център го няма, кой би направил това?

Експертът Антоанета Василева отбеляза пред Радио София, какво би трябвало да бъде отношението на държавата в подобни случаи на сексуален тормоз и насилие:

"За последните 9 месеца разговаряхме с 2 правителства, с различни министерства, даваха се различни предложения, но нито едно от тях не доведе до финансиране от страна на българската държава, както се случва с другите 26 европейски центрове. Мисля, че няма достатъчно политическа воля, да бъдат подкрепени българските деца и българските родители, за това, да има на кого да се обадят, ако имат проблем онлайн".

Тя допълни, че Националният център по безопасен интернет е единствената такава услуга, ръководена от неправителствена организация в България, която реално помага на българските деца и родители. Над 23 700 сигнала за насилие е имало на горещата телефонна линия, когато центърът е бил пред затваряне, отбеляза тя.

Чуйте още интересни детайли за различните сигнали и преобладаващи случаи, отт разговора на Златина Петкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20