Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Светослав Драганов отива с филма си "Смирен" при публиката

Снимка: noblink.bg

След година участия в различни фестивали, филмът на Светослав Драганов „Смирен“ тръгва и по екраните в българските кина.

Режисьорът има 20-годишен опит в документалното кино с филми като „Животът е прекрасен, нали?“, „Децата на дружбата“, „Град на мечти“ и „Живот почти прекрасен“. На миналогодишния София Филм Фест той получи Специалната награда на журито за първия му игрален филм „Смирен“, а след това спечели и отличието за дебют на наградите на СБФД „Васил Гендов“.

Главният персонаж във филма е Васил (Христо Петков), 40-годишен документален режисьор. В другите роли ще видим Мирослава Гоговска, Mария Статулова, Яна Драганова, Атанас Бачорски, Сашка Братанова.

Сценарият е на Драганов, Богомил Димитров и Невена Борисова. Оператор е Веселин Христов.


Чудя се какво очакват хората от един филм - да ги забавлява ли, бягство от реалността ли да бъде. Това еистория, коятоисках да разкажа. И филмът е трагикомедия, има и смешни ситуации“, отбеляза Драганов пред Радио София. И допълни, че при документалния филм авторът е хроникьор, драматург е животът или Господ:

„Старая да се честно да покажа, не да манипулирам, да покажа живота такъв, какъвто е което е. Това за хората, които са пред камерата понякога не е удобно, защото всеки иска да изглежда по-готин отколкото е по принцип.“

Признава, че с първия си игрален филм всъщност е имал намерение по някакъв начин да покаже „как се чувства човек, когато иска да направи хубав филм за човешки истории, за даден човек и докъде може да стигне в показването, когато има болка например, някакви драматични ситуации в живота му“.

„Смирен“ тръгва по малките кина, не го търсете в моловете, допълни режисьорът. И искрено препоръча слушателите да посетят прожекцията в събота (11.2.) в Дома на киното от 20:00 ч., след която ще има среща с творческия екип, включително с актьорите Христо Петков, Мария Статулова и други.

По думите на Светослав Драганов, целта на съмишленици и продуценти е била да се предложи на публиката „кино плюс още нещо“. Затова са и тези срещи, разговорите след прожекциите.

„Направили сме филма по-комуникативен и наистина може би е малко по-различен от тези, които показват като по телевизията. Може би хората ще намерят нещо интересно в него“, допълни режисьорът.

След градовете в България (Враца, Пловдив, Благоевград, В. Търново), ще се отиде и до Чикаго и Ню Йорк, САЩ.


По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17