Книгата „Честно казано“ на писателката Сара Нович ни запознава с живота на глухите хора. Преди няколко дни беше нейната премиера с театрално, бляскаво представяне в „Топлоцентрала“, подкрепена с превод на жестомимичен език.
В предаването „Радиокафе“ гостува издателят Соня Хачикян, която сподели впечатления от събитието:
„Много сме доволни от събитието, имаше голям интерес. Когато говорим за такива теми, както в случая – книгата разглежда живота на глухите, винаги сме леко притеснени какъв ще е интересът. За наше щастие залата беше пълна. Получи се много емоционално и вълнуващо. Представянето беше направено съвместно с представители на глухата общност и чуващи от различни сфери – актьорът Ивайло Захариев прочете откъси от книгата с Анна Ангелова от Българска национална телевизия, водеща беше Надя Мирчева - журналистка, която има предаване за глухите и е потопена в техния свят, познавайки ги отблизо."
По думите на Хачикян, публиката на събитието е била "микс от чуващи и глухи. Беше уникално да се гледа от всички страни“.
Издателката и изрази надежда и занапред да се случват такива представяния в други градове на страната.
Тя сподели кратка информация за авторката на книгата Сара Нович (▲) – американка от хърватски произход, успешна писателка, макар и много млада. Нейната първа книга, „Момиче на война“ засяга близка до нея тема – войната в бивша Югославия, разказана през погледа на 10-годишно момиче от хърватската страна. Този конфликт ние го познаваме по-добре от американците, но в книгата акцентът е различен, а именно – че войната е абсурдна и всички губим от нея, поясни Соня Хачикян.
„Това е първата ѝ книга за идентичността. Втората идентичност е тази на глухите, защото Сара Нович всъщност е глух писател. Тя завършва Колумбийския университет и става преподавател по творческо писане. Сара Нович е един от малкото представители на глухата общност, който пише и е успешен. Тя се старае да ги стимулира, защото проблемът с глухите хора е това, че ние не ги чуваме – винаги комуникираме с тях през някой друг, затова писането, книгите са начин да ни разкажат за себе си“, посочи още Хачикян.
Книгата разказва за живота на училище за глухи в Америка и разглежда различни взаимоотношения, представени от 3 гледни точки – чуващо дете на глухи родители, глухо дете израснало в изцяло глухо семейство, поколения наред, и глухо дете на чуващи родители. Книгата събира тези 3 много различни гледни точки чрез нов начин на писане, книгата е представена много визуално, не с традиционната пряка реч, а човекът, който говори на жестомимичен език, започва своя диалог от различно място на страницата, така че да придобием усещането, че ние сме глухи и да използваме по по-пълен начин визуалните си сетива, сподели интересния факт издателката.
Чуйте още от интересния разговор в звуковия файл.
Соня Хачикян и Мария Бояджиева
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..