Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От фондация "Искам бебе" алармират:

Все повече хора имат пробем с репродуктивното здраве

Разговор с Радина Велчева в "Ритъмът на столицата"

Снимка: Fb/Искам бебе


Все повече млади хора на възраст между 25 и 35 годишна възраст страдат от сериозно нарушена репродуктивна функция. Към този сериозен сам по себе си факт, насочват вниманието на обществото от фондация "Искам бебе".

"При нас във фондацията, през последните няколко години наблюдаваме доста сериозна тенденция за изключително нарушено репродуктивно здраве при млади хора", това разкри основателят й, Радина Велчева. Тя посочи, че през последните 5 години в клиниките за репродуктивно здраве влизат жени на възраст над 40 години с такъв проблем и всъщност се оказва, че той е започнал много отдавна.

По думите й това се дължи на недостатъчната информираност, че те може да имат такъв проблем.

"Репродуктивното здраве на една жена и узряването на биологичния й часовник да има свое дете - това е възрастта 22-23 години. Това е биологичният часовник, който е бил при нашите баби, при майките ни, както и при нас и това няма как да се промени", настоя тя.

"Отлагането" на детето поради динамиката на живота, всъщност се оказва сериозна пречка.

"Ние сме на 40 години, имаме партньор, искаме да имаме дете, но яйчниковата функция е почти невъзможно да осъществи своята детеродна дейност", твърди Радина Велчева. По този повод фондация "Искам бебе стартира инициатива от дискусии по темата "Бебе навреме".

В тази връзка е отправено предложение от омбудсмана Диана Ковачева до Здравното министерство и НЗОК, в пакета от здравни дейности покриващи бюджета на Здравната каса да бъдат включени ежегодните изследвания на репродуктивността.

Към момента няма данни и не се води статистика, колко от жените и мъжете в млада възраст са с репродуктивни проблеми, тъй като изследването на яйчниковия резерв най-често се извършва едва при кандидатстване за финансиране на дейности по асистирана репродукция. 

Така жените разбират за тях твърде късно с произтичащия от това разход на публични и лични средства, а понякога и до невъзможност да имат деца, като в същата ситуация, с късното установяване на репродуктивни проблеми, се оказват и мъжете.

Омбудсманът Диана Ковачева също се ангажира с намиране на решение на проблема. 

"Смятам, че при съществуващата демографска криза и все по-застаряващото население в страната ни, органите на държавната власт трябва да полагат повече усилия в търсене на решения и вземане на мерки, насочени към проследяване на здравето и профилактика на заболяванията, отнасящи се до фертилитета", посочва тя.

В препоръката си Диана Ковачева подчертава още, че ролята на общопрактикуващите лекари е изключително важна – те трябва да информират гражданите и да ги насочват към извършване на профилактични изследвания във връзка с репродуктивното им здраве.

Чуйте още по темата  подробности от разговора в звуковия файл
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29