Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От фондация "Искам бебе" алармират:

Все повече хора имат пробем с репродуктивното здраве

Разговор с Радина Велчева в "Ритъмът на столицата"

Снимка: Fb/Искам бебе


Все повече млади хора на възраст между 25 и 35 годишна възраст страдат от сериозно нарушена репродуктивна функция. Към този сериозен сам по себе си факт, насочват вниманието на обществото от фондация "Искам бебе".

"При нас във фондацията, през последните няколко години наблюдаваме доста сериозна тенденция за изключително нарушено репродуктивно здраве при млади хора", това разкри основателят й, Радина Велчева. Тя посочи, че през последните 5 години в клиниките за репродуктивно здраве влизат жени на възраст над 40 години с такъв проблем и всъщност се оказва, че той е започнал много отдавна.

По думите й това се дължи на недостатъчната информираност, че те може да имат такъв проблем.

"Репродуктивното здраве на една жена и узряването на биологичния й часовник да има свое дете - това е възрастта 22-23 години. Това е биологичният часовник, който е бил при нашите баби, при майките ни, както и при нас и това няма как да се промени", настоя тя.

"Отлагането" на детето поради динамиката на живота, всъщност се оказва сериозна пречка.

"Ние сме на 40 години, имаме партньор, искаме да имаме дете, но яйчниковата функция е почти невъзможно да осъществи своята детеродна дейност", твърди Радина Велчева. По този повод фондация "Искам бебе стартира инициатива от дискусии по темата "Бебе навреме".

В тази връзка е отправено предложение от омбудсмана Диана Ковачева до Здравното министерство и НЗОК, в пакета от здравни дейности покриващи бюджета на Здравната каса да бъдат включени ежегодните изследвания на репродуктивността.

Към момента няма данни и не се води статистика, колко от жените и мъжете в млада възраст са с репродуктивни проблеми, тъй като изследването на яйчниковия резерв най-често се извършва едва при кандидатстване за финансиране на дейности по асистирана репродукция. 

Така жените разбират за тях твърде късно с произтичащия от това разход на публични и лични средства, а понякога и до невъзможност да имат деца, като в същата ситуация, с късното установяване на репродуктивни проблеми, се оказват и мъжете.

Омбудсманът Диана Ковачева също се ангажира с намиране на решение на проблема. 

"Смятам, че при съществуващата демографска криза и все по-застаряващото население в страната ни, органите на държавната власт трябва да полагат повече усилия в търсене на решения и вземане на мерки, насочени към проследяване на здравето и профилактика на заболяванията, отнасящи се до фертилитета", посочва тя.

В препоръката си Диана Ковачева подчертава още, че ролята на общопрактикуващите лекари е изключително важна – те трябва да информират гражданите и да ги насочват към извършване на профилактични изследвания във връзка с репродуктивното им здраве.

Чуйте още по темата  подробности от разговора в звуковия файл
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: След изборите ни очаква още от същото

След изборите ни очаква още от същото, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Според него не се очакват съществени промени. „Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в..

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Променя ли изкуственият интелект стандартите за красота?

Екипът на предаването "Радиокафе" днес е в Интер Експо Център, където излъчваме на живо от събитието "Тук-там Кошер" - кошер от жужащи, добри енергии, на бизнеса, на  младите хора, които живеят и работят в България, или живеят и работят в чужбина. Всъщност, идеята на "Тук там" е да ги свързва, за да има едно добро бъдеще за тези, които искат да се..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Интер Експо Център

Форумът "Тук-Там Кошер" събира 150 компании

Друг лектор, Борислав Василев също се включи с тема за управлението на знанието във времената на дигитална трансформация. "Дигиталната трансформация много често се бърка с термина "дигитализация". Дигитализацията е просто преминаване от аналогови към цифрови продукти за компаниите, докато дигиталната трансформация е нещо по-глобално...

публикувано на 18.09.24 в 12:55