Участниците и в двете направления трябва да създадат и развият решение в следните сфери: роботика, автоматизация, дронове, интернет на нещата, машинно зрение, изкуствен интелект или умни устройства.
Инкубаторът ще предостави на участниците възможност за работа по собствен проект, като ще им предостави безплатно хардуер и лаборатории. Те ще получат възможност да работят рамо до рамо с инженери и експерти от индустрията, а пет от екипите ще имат достъп и до обучителната програма на инкубатора.
Инициативата е създадена от ПАРА – Професионална асоциация по роботика и автоматизация, която цели да насърчава българските успехи в сферата на роботиката. Подробности пред Радио София разказа Кристиян Михайлов, организатор.
"Имаме отбор, който е финансиран по Национален иновационен фонд, имаме и отбори, които успяха да подобрят прототипи на продукти в сферата на роботиката, така че ако нямате отбор, ние ще ви помогнем да си намерите такъв. Но задължително кандидатствайте", отбеляза Михайлов.
В рамките на предишния проект са били създадени робот за плевене с изкуствен интелект и дрон за спасителни операции. Силен интерес към роботиката и автоматизацията се наблюдава при младежите.
"Всяка година ние правим един форум по роботика, в който показваме какви са българските изобретения в тази сфера. Отделно това може да се разбере и в един наш доклад, който пускаме между април и юни месец всяка година и в него разказваме повече за успехите на България и къде й е мястото на картата на иновациите", заяви Михайлов.
Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..
Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно. “Няма нищо вярно и е много опасен тип..
Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..
По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..
Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..
Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..
На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..