Макар и с известно изчакване, лендарт проектът на кюстендилския учител и художник Евгени Серафимов и неговата школа „Новите майстори“ видя бял свят и предизвика много фотографи да направят ефектни снимки този уикенд.
Мястото е язовир „Валого“, а арт инсталацията „с нулев отпечатък“ зависеше изцяло от природата – както от създаването, така и продължителността на живот.
Идеята на Серафимов беше леденият кръст да бъде представен точно на Богоявление, но тогава температурите не позволиха да се проведе артистичната проява.
„Всъщност, аз днес си дадох сметка, че водата в Кюстендилско замръзна точно когато се разтресе земята в Турция. И ние можахме да направим този кръст именно по същото време. Приемам го наистина като един знак свише и посвещавам тази ледена скулптура на всички жертви. Да е като лъч светлина над цялата тая мъка. Идеята на този лендарт, на това изкуство е именно надеждата - като вяра, като кръст. Водата - това е животът на нашата планета“, отбеляза пред Радио София артистът.
В събота неговата инсталация е предизвикала много фотографи да хванат апаратите, получил се е импровизиран фотопленер.
Така творбата е заживяла свой собствен живот – всеки фотограф е надградил ледения кръст по свой собствен начин – един го е видял по-драматично, друг по-импресионистично.
В някои се чувства много силно надеждата, в някои - разочарованието, че ще стопи“, допълни Серафимов.
Художникът има идеи и за други лендарт творби, свързани с 3-метровия кръст, който засега остава в язовира.
Ледът в него все още блести, топи се и създава цветни, красиви, неповторими картини на фона на залеза или изгрева. Образува се висулки, появяват се нови форми
Вижте го, докато не се е затоплило.
Снимки: Евгени Серафимов
Вижте още:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..