В началото бяха танците.
След това създателите на културната организация „Таратанци“ се опитват да визуализират български хорà със схема на пода или на асфалта в парка. И успяват.
Идеите им за лесно научаване на народни танци непрекъснато се развиват.
Последното, с което имат повод и право да се похвалят, е мобилно приложение – все със същата цел – да научи желаещите на български хорà.
Засега са 4, но така се почва.
„Когато започнахме през 2014 година, дори много от самите танцьори не си бяха представяли, че със стъпките си рисуват едни много красиви фигури“, разказа Екатерина Петрова (►) - управител на „Таратанци“.
През последното лято от сдружението обиколили всички фолклорни области в страната. Работили на местно ниво с хореографи и професионални танцьори, които им оставили отпечатъци на стъпки с боя върху бели платна на над 100 хорà.
С подкрепата на Национален фонд „Култура“ разработили и мобилното приложение за Android (засега).
„Целта ни е то да бъде безплатно за потребителите. Засега може да се научат Право хоро, Ръка хоро, Еленино хоро и Граовско. Постепенно ще добавяме още“, каза в допълнение Петрова. И допълни, че „добавената реалност“ в проекта позволява в реалната среда около вас да видите чрез екрана на телефона си стъпките на избраното хоро.
Остава и да ги последвате.
Ихууу...
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..