Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григ и Десета симфония от Шостакович ще звучат в зала "България"

На 17 февруари 2023 година от 19.00 часа

Снимка: V. Balevska

На 17 февруари 2023 година от 19.00 часа в зала "България" ще се проведе концерт на Радиооркестъра, а в момента върви неговата репетиция. Двамата изявени български музиканти – диригентът Григор Паликаров и пианистът Георги Черкин ще представят заедно с Радиосимфониците Концерт за пиано от Едвард Григ и Симфония №10 от Шостакович. Повече подробности пред Радио София разказаха диригентът Григор Паликаров и солистът Георги Черкин.

По думите на Паликаров репетициите вървят много добре с много добра скорост. Той изрази надежда, че в петък ще се получи впечатляващ концерт, каквато е и тяхната задача.

"Прекрасно мина първата репетиция, ние отначало докрай изсвирихме концерта, като утре вече детайлно ще го поработим. Аз бих казал, че отдавна не бях свирил с Оркестъра на Радиото и мога да кажа, че имат уникален детайлен звук и мащабност. Уникално удоволствие е за мен", отбеляза Черкин. Началото на програмата започва с Едвард Григ.

"Той е ярък и наистина самобитен концерт в огромната литература за пиано и оркестър, в която има изключително много шедьоври. Но той носи своя собствен северен стил и в това отношение е един единствен, защото Григ е написал един концерт за пиано, пък другите композитори горе-долу не са писали. И този северен дух се усеща вътре в рамките на целия концерт. И колкото и да е популярен си дадохме сметка, че всъщност не звучи чак толкова често. Тъй като се свири с пианистите още в първата част в гимназиалния курс на обучение се смята за ученически, но той не е ученически, той е много зрял и дълбок концерт", коментира Поликаров.


Концертът е претърпял над 30 поправки, като той е бил повлиян от Шуман, а Григ е бил критикуван за това. Другото предизвикателство на събитието е Шостакович. По думите на Поликаров музиката, която определяме като класическа и включва няколко епохи не свършва в края на 19-и век. Тя продължава и в 20-и век и то с невероятни шедьоври, които са със същата сила на въздействие на майсторство и композиция като предишните.

Черкин отбеляза, че музиката може еднакво въздействащо да опише и доброто и злото, а Поликаров допълни, че въобще в 20-и век трудно намираме хора, които пишат големи симфонии и това въобще не е добър атестат за човечеството.

"Киното синтезира цялата музика написана досега и избира най-лесносмилаемите неща", отбеляза Черкин. Поликаров сподели, че филмът на Дейвид Линч "Синьо кадифе" е вдъхновен от 15-а симфония на Шостакович. И когато са правили снимките Линч я е пускал да звучи за да се вдъхновяват актьорите.

"Имам чувството, че когато са трудни времената правиш по-велико изкуство", сподели Черкин.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50