„Учениците са мислещи и знаещи лидери“, казват в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“. Без да подлагаме на съмнение твърдението, потърсихме пътищата, по които са минали в школото, за да имат самочувствието за това.
Отговор и разяснения пред Радио София даде Калин Радулов – преподавател по предприемачество в същото училище.
Според него, изграждането на лидерски качества и умения е съвкупност от много паралелни неща. Но най-важните са три стъпки: ясна визия, ефективна комуникация и подкрепяща среда.
„За да може да се изгради една среда и култура на лидерство, при нас всичко тръгна от визията – каза Радулов. - Това означава, че знаем точно какви цели имаме и какво искаме да постигнем като институция, какви трябва да бъдат както учителите, така и нашите ученици. И най-вече как да ги мотивираме да го постигнат.
Сред ключовите моменти е ефективната комуникация - както между учителите, така и между учениците и ръководството - да могат да чуят обратна връзка, да дадат градивна критика, да са отворени.“
По думите на учителя, не бива да се страхуваме от грешките, от провала. Тогава отключваме потенциала си за растеж и за личностно развитие, тъй като „можем да го наречем грешка, но можем да го наречем и експеримент. Всъщност от грешките, от всеки неуспешен експеримент можем да получим може би най-ценната информация“.
Радулов допълни и колко е важно младите хора отрано да се научат на самостоятелност, поемане на отговорност и вземане на решения – за себе си и за екипа.
В 19-о училище постоянно се опитват да бъдат по близо до реалността, да бъдат актуални и ефективни, дори и при определянето на задачи, проекти и домашни. Разискват и решават казуси и проблеми от живота и бизнеса.
„При нас учениците искат също да са готини, но не със скъпи дрешки или като пушат цигари, а като измислят оригинални идеи, развиват свои проекти. Това мислене и поведение е заразяващо“, казва не без гордост Радулов.
С него разговаря Катя Василева.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..