Корупцията в България не е просто икономически фактор, нито само криминогенен, нито само проблем на управлението. Тя е заплаха за националната сигурност.
За българите допълнението към списъка по закона „Магнитски“ не е изненада. Изненада е, че паднахме толкова ниско, че се налага други да ни казват нещо, което ние прекрасно знаем, но не вземаме мерки.
Това коментира пред Радио София пиар експертът и бивш депутат Арман Бабикян.
Той изтъкна, че у нас има огромна маса от хора, които са работещи бедни или безработни. За тях животът поскъпва непрекъснато. Но „има и една малка шайка от хора, които забогатяха на гърба на държавата на обществените поръчки. На близостта им с властта“.
По думите на Бабикян, очакването на нашите съюзници - а и на голяма част от българския народ - е, че по корупционните случаи ще можем да работим сами. Тоест - българската прокуратура да заработи. Но без правосъдна реформа тази работа няма да стане.
„Хората наистина стават по-бедни – допълни експертът. - Бизнесът се обезсърчава, защото продължава да вижда как печелят тези, които дават рушвети, а не тези, които са по-работливи и по-талантливи. Всеки бизнес може да бъде ударен с тази бухалка.
Това съсипва обществения морал. Борбата с корупцията ще има и икономически измерения.“
Бабикян дебело подчерта, че може би има хора, които се влияят и от такива новини (за санкциите по „Магнитски“), но за повечето избиратели от значение е „собственият интерес, възпитанието на собствените им деца, успехът им живота, дори успехът на собствения им джоб, перспективите им за развитие… - това е нещото, което трябва да им повлияе по време на предстоящите избори“.
„От „Ние идваме“ няма как да не сме радостни от консолидацията на политически формации, които въпреки общите си цели и идеи, стояха разделени. Няма как да не приветстваме този ход. Доколко е успешен и доколко е целенасочено и разумно проведен - още не мога да кажа. Но в края на краищата може би пътят е намерен“, коментира още Арман Бабикян.
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..