"Клубът на странните деца" на чешката писателка Петра Соукупова поднася брилянтна история, изпълнена с хумор и приключения, който същевременно запознава малките читатели с чувства като съпричастност, емпатия, уважение към различията.
Романът е в категорията на детската литература, но и самата авторка дава заявка, че книгата може би ще заинтригува и възрастните. Така и става, отбеляза пред Радио София преводачът Красимир Проданов:
„Една от болните теми и на българското общество е семейното насилие. Петра пренася нещата в училище. И задава въпроса, какво се случва с децата аутсайдери. Именно такива деца, които са подложени на тормоз от своите съученици, са в центъра на сюжета в книгата. Но вместо да пише много сериозно и да предизвиква дълбоки философски разсъждения, Петра обръща нещата и показва този безкраен извор на детска мъдрост, който притежават малчуганите.
Така че романът е едновременно хваща за гърлото, дава ни нагледен урок как децата могат да бъдат силни и в същото време забавлява и искрено разсмива както малките си, така и големите си читатели.“
Сред главните герои на книгата има дете с изявен аутизъм, друго е с наднормено тегло, трето и с недъг, заради който то ще е с патерици до края на живота си.
Опознавайки се, самите деца започват да разбират, че нищо в живота не е идеално. Следвайки ги в тяхното приключение, сякаш и ние читателите са учим да разбираме повече онези сред нас, които са различни и под някаква форма са ощетени от живота.
По думите на преводача, в книгата има много красиви уроци. Самата писателка не иска да поднесе готова рецепта или пък да завърши книгата си с хепиенд. Но буквално виждаме, че тези деца израстват пред очите ни, всяко от тях има какво да даде на останалите - това просто изпълва душата на читателя.
„На първо място това е много забавна детска книга, която кара децата просто да гледат с леко сърце на всички около себе си и да ги уважават“, изтъкна още Проданов.
С него разговаря Христина Иванова.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..