„Феята от захарницата“ е част от книжната поредица на писателката Катя Антонова. Едно произведение, което развълнува малки и големи. Добра новина за всички любители на сладката фея е, че историята ѝ вече има сценична версия. За нея разказа Елза Лалева, режисьор на постановката (►).
Нейни са и рисунките към представлението и драматизацията.
Тя сподели, че самата идея за пренасянето на обичаните книжни герои на сцената е на Ириней Константинов, директор на театър "София".
„Аз преподавам Драматургия за куклен театър в НАТФИЗ и за мен беше интересна задача да опитам. В самата книга има много театър, в самата идея за тази фея, която е едно уж приказно същество с особен характер... - всъщност това ме привлече, потрих ръце и се хванах“.
В постановката участват актьори от театър „София“ - Йоана-Изабел Върбанова, Мила Банчева, Юлиан Малинов, Мартин Петков, Николай Върбанов, Николай Димитров, Елеонора Иванова.
„Всички са много талантливи. Не беше никак трудно разпределението, те просто си паснаха - твърди Лалева. И допълни - Представлението е приказно и аз не случайно съм поканена. То навлиза в територията на кукления театър, а аз съм режисьор, който има повече практика именно там. Без куклен театър нямаше как да мине.“
Сценограф на постановката е Петя Караджова, музика - Мира Искърова.
„Добър екип, който за това време, с което разполагахме, добре се справи“, каза още режисьорът.
В заключение Лалева оправи призив към родителите да водят своите деца на театър, да им създават усещането за празник, което дава театъра.
По думите ѝ, „Феята от захарницата“ е подходяща за деца над 5 години.
Най близката дата на представлението ще бъде на 5 март.
Чуйте още от интервюто на Мария Бояджиева.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..