Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още 2 месеца читателско гласуване за наградата "Бисерче вълшебно"

Българските номинации за мемориалната награда „Астрид Линдгрен“ са за Ясен Гюзелев, Юлия Спиридонова и Стела Драйс


Предстои 11-ото издание на Националната награда за съвременна детска литература "Бисерче вълшебно" и обявяването на носителя на мемориалната награда "Астрид Линдгрен" в Швеция.

Както неведнъж сме говорили и писали, "Бисерче вълшебно" е единствената национална награда за детска литература, чието жури са децата – като читатели или слушатели, ако са много малки.

„През изминалия 10-годишен период винаги сме поставяли нуждите, интересите и нагласите на децата на фокус в нашата работа. Чрез наградата искахме да проверим дали ако децата имат право на избор, ако тяхното мнение бъде чуто и зачитано, ще подхождат отговорно. Оказа се, че след първоначалната еуфория от това, че търсим тяхното мнение, децата стават изключително критични. Имаме такива, които са участвали във всичките 10 издания“, каза пред Радио София Вал Стоева, председател на фондация "Детски книги", инициатор и организатор на наградите.

През първото изминало десетилетие на "Бисерче вълшебно" 54 000 деца са упражнили своето право на глас за книги - те са имали възможност да разгледат всичките 10 издания, над 1000 заглавия и да направят своя избор. Да формират личен вкус и по-високи критерии за четивата, към които посягат и харесват.

Тази година са получени 166 номинации на книги, от които 61 – от български автори.

За да не се демотивират децата читатели като оценяващо жури, все пак е съставена кратък списък с по-малко заглавия в различните категории.

„Целта ни беше да имаме по 10 книги във възрастовите категории за художествени произведения, въведохме и нова категория за най-малките – „Буболечета“, за децата от 3 до 5 годишна възраст - тяхното умение да избират книги също трябва да бъде зачитано“, допълни Стоева.

Очевидно стремежът е свързан със стимулиране на родителите, да им четат повече, да следят какво харесват децата им.

Категориите са: Буболечета (3-5 г.), Откриватели (5-7 г.), Изследователи (8-10 г.), Мечтатели (11-13 г.), Майстори (14-16 г.), Нещотърсачи (нехудожествени).

Всички книги, включени в списъците (вижте ги тук), са издадени на български език през календарната 2022 година.

Номинирани са от българските издатели като техните най-добри издателски проекти.

Срокът за гласуване е до 23 април.


Гергана Пейкова и Вал Стоева (вляво)

Фондация „Детски книги“ ежегодно прави номинации на български творци и в областта на детската литература за мемориалната награда „Астрид Линдгрен“.

Тази година лауреатът ще бъде обявен на 6 март с директно излъчване по време на Панаира на детската книга в Болоня.

„Чакаме с нетърпение да видим дали някоя от българските номинации ще успее да се пребори с тези над 250 творци, писатели, художници, организации, свързани с насърчаване на четенето и

грамотността и развитие на културата. Освен че е много престижна, наградата е подплатена с фонд от 5005 милиона шведски крони, около 500 000 €.

Българските номинации са за художника Ясен Гюзелев, Юлия Спиридонова („Тя има смелостта да пише точно като Астрид Линдгрен по много важни, много тежки и същевременно значими за тийнейджърите теми.“) и Стела Драйс (От много години тя живее и работи в Германия. Киги с нейни илюстрации все още не са излизали на български.)

Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова. 

По публикацията работи: Георги Нейков

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05