Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Чеширков, ВКБООН:

България трябва да продължи подкрепата си за бежанците от Украйна

Борис Чеширков

През последната една година България, хората и правителството откликнаха с огромна щедрост, за да приемат и помогнат на десетки хиляди украинци в нужда. 
Това беше забележителна проява на солидарност с тежкото положение на бежанците. Страната ни беше сред първите, които предоставиха временна закрила на бежанци от Украйна, което е от решаващо значение за достъпа им до права и услуги.

  • По официални данни на Държавната агенция за бежанците и Главна дирекция „Гранична полиция“ от 24 февруари 2022 г. досега в България са влезли близо 1,1 милиона украински бежанци.

Повече от 151 000 бежанци от Украйна са регистрирани за временна закрила, а около 50 хиляди са останали в страната. В хотели и държавни бази в момента са около 10 хиляди. Другите живеят в общини, в квартири и т.н. и много от тях се справят самостоятелно.

Войната обаче продължава. Остава необходимостта от силна подкрепа за бежанците. 
Много от пристигналите у нас украинци имат добро образование и квалификация, умения, опит и желание да се интегрират и да допринесат за обществото.

Върховния комисариат на ООН в България (ВКБООН) се обедини с още 17 партньори – УНИЦЕФ, СЗО, БЧК, кàмари и др., за да стартира българската глава от регионалния План за отговор на бежанска ситуация (ПОБС) за 2023 г. Те призовават за оказване на помощ в размер на 43,4 милиона щатски долара, за да се помогне на правителството  на България в предоставянето на жизненоважна подкрепа за до 200 000 бежанци от Украйна в страната.

Трагедията от войната е огромна, изтъкна пред Радио София Борис Чеширков – съветник „Комуникации“ във ВКБООН:

„Говорим за милиони хора, които са директно афектирани от военните действия. Над 13 милиона са напуснали принудително домовете си. Сред тях са и 8 милиона, които са станали бежанци из Европа, включително и в България. Други около 5 милиона са разселени вътре в Украйна. Има разделени семейства, много от бежанците, които са извън страната, са жени и майки с деца.“

Чеширков подчерта, че 12 месеца по-късно нуждите за внимание и подкрепа на бежанците растат.

Експертът припомни, че в Европейския съюз бе пусната т. нар. директива за временно закрила, с която всички страни членки да предоставят международна закрила и бежански статут на хората, които бягат от Украйна. Сега Директивата е обновена и ще важи за още 1 година – до 4 март 2024 г.

„Програмите, които развиваме - ние го правим в подкрепа на правителството, е за социално-икономическо включване предимно, за да можем да им помогнем, особено на тези, които имат умения, имат образование“, допълни Чеширков. Съществуват бариери - езика, необходимостта от гледането на децата, но в същото време децата на доста от украинците, които вече работят у нас, са записани в български училища.

Около 3500 от украинците имат сключени трудови договори.

В заключение Борис Чеширков изтъкна: 

„Между 50-те хиляди от тези бежанци в България има много, които са в уязвими категории. Те ще имат нужда от продължителна помощ, докато трае временната закрила. Важно е да преодолеем тази извънредна ситуация, която ни завари. Трябва да продължим да помагаме, солидарността на България е нужна на хората от Украйна. Те трябва да се включват повече в обществото ни, колкото и да искат и да очакват да се завърнат у дома си - в безопасност и с достойнство.“

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50