През последната една година България, хората и правителството откликнаха с огромна щедрост, за да приемат и помогнат на десетки хиляди украинци в нужда.
Това беше забележителна проява на солидарност с тежкото положение на бежанците. Страната ни беше сред първите, които предоставиха временна закрила на бежанци от Украйна, което е от решаващо значение за достъпа им до права и услуги.
Повече от 151 000 бежанци от Украйна са регистрирани за временна закрила, а около 50 хиляди са останали в страната. В хотели и държавни бази в момента са около 10 хиляди. Другите живеят в общини, в квартири и т.н. и много от тях се справят самостоятелно.
Войната обаче продължава. Остава необходимостта от силна подкрепа за бежанците.
Много от пристигналите у нас украинци имат добро образование и квалификация, умения, опит и желание да се интегрират и да допринесат за обществото.
Върховния комисариат на ООН в България (ВКБООН) се обедини с още 17 партньори – УНИЦЕФ, СЗО, БЧК, кàмари и др., за да стартира българската глава от регионалния План за отговор на бежанска ситуация (ПОБС) за 2023 г. Те призовават за оказване на помощ в размер на 43,4 милиона щатски долара, за да се помогне на правителството на България в предоставянето на жизненоважна подкрепа за до 200 000 бежанци от Украйна в страната.
Трагедията от войната е огромна, изтъкна пред Радио София Борис Чеширков – съветник „Комуникации“ във ВКБООН:
„Говорим за милиони хора, които са директно афектирани от военните действия. Над 13 милиона са напуснали принудително домовете си. Сред тях са и 8 милиона, които са станали бежанци из Европа, включително и в България. Други около 5 милиона са разселени вътре в Украйна. Има разделени семейства, много от бежанците, които са извън страната, са жени и майки с деца.“
Чеширков подчерта, че 12 месеца по-късно нуждите за внимание и подкрепа на бежанците растат.
Експертът припомни, че в Европейския съюз бе пусната т. нар. директива за временно закрила, с която всички страни членки да предоставят международна закрила и бежански статут на хората, които бягат от Украйна. Сега Директивата е обновена и ще важи за още 1 година – до 4 март 2024 г.
„Програмите, които развиваме - ние го правим в подкрепа на правителството, е за социално-икономическо включване предимно, за да можем да им помогнем, особено на тези, които имат умения, имат образование“, допълни Чеширков. Съществуват бариери - езика, необходимостта от гледането на децата, но в същото време децата на доста от украинците, които вече работят у нас, са записани в български училища.
Около 3500 от украинците имат сключени трудови договори.
В заключение Борис Чеширков изтъкна:
„Между 50-те хиляди от тези бежанци в България има много, които са в уязвими категории. Те ще имат нужда от продължителна помощ, докато трае временната закрила. Важно е да преодолеем тази извънредна ситуация, която ни завари. Трябва да продължим да помагаме, солидарността на България е нужна на хората от Украйна. Те трябва да се включват повече в обществото ни, колкото и да искат и да очакват да се завърнат у дома си - в безопасност и с достойнство.“
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.