Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирково - сребриста перла

На Сирни Заговезни „Радиокафе“ гостува на община Мирково. Говорим за традициите и обичаите на празника, развитието на региона. Ставаме  свидетели и на традиционния кукерски карнавал.

Цветана Йотина е кмет на община Мирково. Тя ни разказва за развитието на инфраструктурата, програмата за развитието на селските райони, по какви проекти работят в региона и какви забележителности правят Мирково привлекателно за гости и туристи. Срещаме се и с Илийчо Лалчев - председател на Кукерския клуб в Мирково:

"В Мирково винаги е имало кукери. Най-малкият в клуба е на 2 години, най-възрастният е на 65. Маските си ги изработваме сами, ние кукерите." (И. Лалчев)

"Традициите са живи, различни клубове ги възпроизвеждат, има хора, които ги е еня. Имаме нужда да се обърнем към историята и да я съхраним. Зареждам се, работата ме удовлетворява. Един кмет трябва да е упорит и смел. Освен с ангажиментите по образование и инфраструктура, предоставяме допълнителни услуги на трудноподвижни наши съграждани. По постоянен адрес тук живеят 2500, по настоящ - 3000. 

Ако трябва да се минат всички пътища за финансиране на четвъртокласните пътища щяха да минат 30 години, затова взехме заем от фонд "Флаг". Той ни позволи да започнем и ремонт на водопроводната мрежа. Скоро ще е готов и площадът ни пред кметството.

Красотата е навсякъде в петте ни села, язовира в Смолско, хижа "Чавдар" в Буново, реставрирахме църкви и параклиси. Има място и за поклоннически туризъм, за риболов, за спорт. Трябва да сме настроени позитивно, стига сме мръкнали.

С Цветана Йотина, Тодор Цачев и Илийчо Лалев


Гостува краеведът Стефка Горгорова:

"По времето на Ботевата чета от Мирково са 28 души, в съседното село е първата и единствена битка, която Бенковски печели. Тук е и първата бирена фабрика преди Освобождението, но не е имала сертификат, тогава не е било нужно. На мирковски кукерите се наричат "сурати" - има "парцаливи", които се промъкват тихомълком, другите са със звънци. Всеки има нужда да пречисти душата си. 

Подготовката започва отдавна, в миналото е имало малки и големи сурати, сега празникът е в неделя. Не толкова се гони злото, колкото е новото начало. Заораването е първият впряг, обикновено персонажът се прави от баща, ако може - с близнаци. В нашия край задължителна е била камилата и маймуната. Големите огньове - оратници, в миналото са били от слама. Колкото по-висок е огънят, и който го прескача пръв, ще е най-здрав. Традиционните ни ястия са подлучените, вкл. чукундурова шума. Печен бамбал фасул също, ципата му е по-мека от смилянския. Традиционен е и бел маж - с пресно сирене. Повече сме ракиджии, не сме винари."

Тодор Цачев е секретар на НЧ „Културен подем“ и художествен ръководител на оркестър „Мирковски орли“, съпругата му Ивайла Цачева е преподавател по музика в училището в Мирково:

"Имах натоварена концертна програма у нас и в чужбина и не съжалявам и за миг, че се преместихме в Мирково." (Ивайла) "След Гълъбец, пътят не уморява, на София взимаме само каймака, нито стреса, нито задръстванията." (Тодор)

"Най-голямото ни дете е на 12, останалите са на 10, 8, 6. Справяме се, тук е спокойно, те са запалени по музиката. Тя им дава неща, които са за цял живот. Те са много внимателни и уважителни един към друг. В училището получихме много хубаво пиано като дарение. После получихме много клавишни от Нидерландия. Имаме много занимания по музика, всяко дете е обучавано да свири на пиано." (Ивайла)

В Мирково има гнезда на орли и идвайки тук преди 12 години, създадох първия детски оркестър в Златица. После г-жа Йотина ме покани да направя детски оркестър тук, така се родиха "Мирковски орли", принасяме тържественост на всяко събитие. Работя за възвръщане на традицията на духовите музики, в момента правя трети такъв в Панагюрище." (Тодор)

"Децата учат на търпение. Много си и помагат. Учителят е много важен. Трябва да инвестираме цялото си внимание в децата. Да се разбират и да живеят заедно. А и музикалният инструмент възпитава, всяко дете трябва да има музиката в себе си."


В студиото са и децата от училището в Мирково. Слушаме "Огън гори на планина" в изпълнение на учениците от 2, 3, 4 клас. 

Децата обичат физическо, математика, български език и литература, музика. Един иска да стане адвокат, да защитава хората от лошото, друг - да стане известен музикант, пианист. Трети - лекар, да помага на хората.

Отиваме и до Челопеч, за да чуем как е започнал кукерския карнавал от кмета инж. Алекси Кесяков.

"Започна фестивалното ни дефиле с "Кукерски мечки", после идват и другите. Славим се с пищни и атрактивни маски. Основното днес се върти около прошката, събираме се при най-възрастния, хората се черпят и си прощават. Да приемаме грешките на другите, не като крайност и агресия, нека всички бъдат по-отстъпчиви!"" 





По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37