„Тези награди отличават постижения от предходната 2022 година. Получихме 78 кандидатури в 7 категории Осмата е със специален принос, за нея не се кандидатства, а се определя от вътрешни номинации - поясни тя. - Благодарение на кандидатурите можем да проследим развитието на информационните технологии, компаниите, проектите. Това е един много добър барометър, който дава представа докъде е стигнала индустрията."
Младежката награда тази година е получил студентът III курс от Шуменския университет Томислав Троев, от специалност „Компютърна информатика“, който е разработил собствена платформа на множество библиотеки, чрез които се подобрява цялостният процес на автоматизирано тестване на софтуерните продукти.
"Хората, които работят в софтуерни компании, оценяват този принос изключително високо. Той им помага при създаването на даден софтуер, улеснява неговото тестване“, отбеляза още Калъчева. Тези библиотеки не са просто разработка, а вече са интегрирани. 100 тестови дефиниции генерират над 15 хил. вариации, това особено говори на колегите от софтуерните компании“, уточни тя.
Наградата за принос в образованието е с променени критерии за оценка. Тя акцентира върху учебни заведения, които изпълняват съвместни програми, посочи Весела Калъчева.
„Технически вуз с друг технически вуз, технически вуз от България с хуманитарен такъв от чужбина, или технически вуз, който има съвместни програми със средни училища. За нас като IT бизнес, точно такъв подход е много ценен и важен и честно казано не знаехме дали ще има кандидат, който ще покрие тези критерии.
За наша огромна радост, Висшето училище по телекомуникации и пощи, което е победител в тази сфера, е точно такъв вуз, който има интердисциплинарна бакалавърска програма по телемедицина, която е съвместна между него и медицинските университети в Плевен и Пловдив“.
Интересна подробност за това висше училище е държавно, изтъкна Калъчева. По думите й, той има своя уникална методика за инженерно обучение, работи с медицински хуманитарен вуз в Одрин, република Турция и техния Тракийски университет. 20 процента от преподавателския състав на Висшето училище по телекомуникация е от водещи технологични компании. В същото време, те споделят своя преподавателски ресурс с 2 средни училища, подчерта Весела Калъчева.
Чуйте още интересни подробности в интервюто на Елена Пъневска.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..